יובל המבולבל ובעיית העובדים הזרים

כשמחפשים “יובל” בגוגל, הבלוג של חברי יובל דרור מופיע במקום השני, מייד אחרי האתר של יובל המבולבל. זה היה משעשע אותי יותר לולא סימני הבלבול שהראה בפוסט שפרסם אתמול על המאבק להשארת הילדים.

כשאמרו לי שכתב פוסט שתומך בגישתו של בן דרור ימיני, חשבתי שאולי יובל – בין השאר ד”ר לסוציולוגיה – עורך ניסוי מתוחכם בגולשים שלו. לאכזבתי, נראה שהוא רציני בטענותיו (אם כי, הפוסט שאחרי מתחיל לרמז על שינוי בכיוון הבלבול).

אני חושב שהפוסט של יובל – אדם אינטליגנטי ואנושי בדרך-כלל – מדגים כמה עמוק חלחלה התעמולה של ישי וחבריו שמנסים לשכנע אותנו שישנה “בעיית זרים”. בפוסט גירוש ילדי הזרים: כמה נתוני אמת כבר גיביתי את דעתי בנתונים מספריים, עליהם אפשר להוסיף עוד אחד: בקצב הנוכחי, הזרים יהפכו אותנו למיעוט בתוך כ-300 שנה. ואגב, אם אלי ישי וביבי נתניהו יפסיקו להכניס לישראל 30 אלף עובדים חדשים בכל שנה, זה צפוי לדחות את האפוקליפסה ב-200 שנים לפחות, לכן כדאי בהחלט לשקול את הצעד הזה.

אני מביא כאן שוב את הגרף שהצגתי בפוסט הקודם בנושא, לצורך המחשה:

הבעיה האמיתית והאשמים בה

15 שנים של שחיתות בהיקף עצום סביב ייבוא העובדים הזרים (2.5-3 מיליארד דולר רק בעסקי התיווך והספסרות), שאם אינני טועה הכניסה לפחות שניים מחבריו של אלי ישי לכלא, הביאה לכך שישנם בישראל למעלה מ-100 אלף עובדים זרים לא-חוקיים שלא עזבו את ישראל כשאשרת העבודה שלהם הסתיימה.

מספר דומה של זרים הגיעו לכאן כתיירים ונשארו. ביניהם, אגב, “תיירות” ממדינות חבר העמים לשעבר שמועסקות בתעשיית הזנות וחלקן נסחרות כבהמות. אני לא יודע אם מדובר ב-10 אחוזים מהן או ב-90 אחוז, אבל צריך לקרוא לילד בשמו: מדובר על אלפי נשים, אולי רבבות, שהובאו לכאן על-ידי “אנשי עסקים” מקומיים כדי לשמש כשפחות מין. בבעיה הזו מדינת ישראל משקיעה הרבה פחות מאשר ביחידת עו”ז שרודפת אנשים שרובם נורמטיביים ורצונם רק להתפרנס בכבוד (בהנחה שאפשר לקרוא לזה כך).

איזה עניין יש לאלי ישי להילחם דווקא בזרים הפחות “מסוכנים” ו”מזיקים”, ובאופן ספציפי לרדוף 800 ילדים מתוך אוכלוסייה של כרבע מיליון זרים? קודם כל, זהו תחליף טוב להשמצת העולים מברה”מ לשעבר שאינם יהודים – הבון טון של הקדנציות הקודמות, שהפך בעייתי בגלל נוכחותו של ליברמן בממשלה. אבל ישנה בעיה עמוקה יותר של קשרי הון-שלטון בין קבלני עובדים זרים לפוליטיקאים.

להם מותר, לכם אסור

אם יש לכם תחושה שבכל שני וחמישי מגיעה לתקשורת פרשיה אחרת שבה מעורבים פוליטיקאים ועובדים זרים, אתם לא טועים. כמה דוגמאות:

 • סגן ראש-עיריית תל-אביב נתן וולוך נשפט והורשע בשורה של עבירות, שביניהן זיוף מסמך שנועד לאפשר למלך החניונים ראובן גרוס, חברו של רון חולדאי, להביא ארצה בלונדה מולדבית כדי ש”תתחתן” עם אבישי ברקמן, מי שהיה מנכ”ל הרשות לפיתוח כלכלי בעיריית תל אביב-יפו. למרות הפרשה המבישה הזו, האיש עדיין מכהן בעירייה של חולדאי.
 • שלמה בניזרי, שותפו למפלגה של אלי ישי ומגדולי הצועקים נגד סכנת העובדים הזרים, הורשע בקבלת שוחד בתמורה להגדלת מכסות עובדים זרים לקבלן משה סלע. הכרעת הדין מפרטת רשת סבוכה של מעשי שחיתות ושוחד, בהשתתפות של פקידי השירות הציבורי, לוביסטים, ואחרים, וגם העסקה מנצלת שעל גבול העבדות של זרים בביתו של בניזרי עצמו.
 • אהוד ברק, האיש שלפי נחום ברנע סיכם עם המצרים שירצחו בדם קר פליטים שינסו להיכנס לישראל (ובתמורה לכך ישראל תעלים עין מהפרת הסכם השלום הכרוכה בהכנסת כוחות צבא לסיני!), נחשף בעיתונות כמעסיק סדרתי לכאורה של עובדות זרות לא חוקיות.
 • חשודים או נחשדו בהעסקת עובדים זרים בניגוד לחוק גם שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון, ראש-עיריית הרצליה לשעבר מטעם הליכוד אלי לנדאו, אייל עופר (בן של), ורבים אחרים.

התמונה שמצטיירת כאן היא פשוטה וברורה: יבוא זרים וזרות לצורך סיפוק הצרכים האישיים של פוליטיקאים וחבריהם הוא פעולה מבורכת. בכל שימוש אחר מדובר בסכנה לשלום ההמדינה ולעתיד הציונות. כמו תמיד, מי שצועק הכי חזק הוא כנראה מי שיש לו הכי הרבה להסתיר.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יובל   ביום 11 בספטמבר 2010 בשעה 15:51

  הייתי שמח להיות במקום השני אחרי “יובל המבולבל”. אני רק במקום התשיעי.

  אני מתכוון, אם אנחנו כבר מדברים על עובדות וכל זה.

 • אליאב   ביום 11 בספטמבר 2010 בשעה 16:59

  כל הכבוד.

 • שוקי גלילי   ביום 11 בספטמבר 2010 בשעה 19:46

  אולי אלו היו תוצאות מותאמות אישית. אתה יודע – מבחינתי אתה הוא היובל.

 • אזרח.   ביום 11 בספטמבר 2010 בשעה 22:00

  תומך בדבריך.

 • צבי גלברד   ביום 12 בספטמבר 2010 בשעה 0:04

  מי מבולבל ? זה ממש לא מצחיק.
  אין צורך להמתין 200 שנה. הבעיה איננה צומחת לינארית. הפונקציה שלה קצת יותר קשה לעיכול. ציינת בעיות של שחיתות קשה. אך השחיתות איננה מצדיקה המשך הפגיעה באזרחים.
  תושבי דרום ת”א אילת ערד אשדוד ועוד, סובלים מפלישת הזרים: פיצול דירות, הרס המירקם החברתי, פשיעה. אחת הבעיות: מסתננים שמקבלים מעמד של פליטים, בניגוד לאמנת האו”ם, ורבים מהם שונאי ישראל.
  ראה רשימות שלי באתר NEWS1 .

 • דוד כפרי   ביום 12 בספטמבר 2010 בשעה 7:31

  צבי,
  זריקת בעיות לישובים מרוחקים מהמרכז היא החלטה של הממשלה, לא בחירה עצמאית של המהגרים החדשים. שוב, יש כאן מדיניות ממשלתית שצריך לחשוף, ולתקן.

 • איתי   ביום 12 בספטמבר 2010 בשעה 9:18

  אני חושב שהמאבק היה הרבה יותר אפקטיבי אילו היתה הצעה רצינית למדיניות (שממוקמת שמאלה מזו של הפרופסורים אבינרי גביזון וכו’).

  מצד אחד מתקוממים בצדק נגד דלת מסתובבת והיעדר מדיניות ומצד שני מתעלמים משאלות קשות ורציניות של השפעה על שוק העבודה, וממקדים את המאבק במקום של רגש (הילדים) ולא במקום של היגיון.

  המשחק על הרגש יכול להשיג הישג בטווח הקצר, אך לא הסדר כולל בטווח הארוך.

 • אבנר לנגוט   ביום 12 בספטמבר 2010 בשעה 11:36

  בנוגע לסחר נשים-
  אין ספק שמדובר בתופעה מזעזעת ומעוררת אימה, אבל יש לציין שזאת תופעה שנעלמת. משיא של כ3000 נשים בשנות התשעים המאוחרות מעריכים היום שהתופעה כמעט ונעלמה כתוצאה מהגברת האכיפה המסיבית שנעשתה בגבול מצריים והגברות האכיפה והטיפול בתוך תחומי ישראל (חשוב לציין שרוב השינויים האלא צמחו מלחץ אמריקאי)-
  http://cbl212-235-5-230.bb.netvision.net.il/protocols/data/rtf/sachar_mishne/2010-07-07.rtf
  כבר שנים שלא מדובר באלפי נשים, מעולם לא היה מדובר ברבבות…

 • טל ירון   ביום 12 בספטמבר 2010 בשעה 15:03

  אני מצטרף לדעתו של איתי. ליוותי במידה מסוימת את המאבק (עם הרבה הסתייגויות), וכל הזמן הזה, דעתי היתה שצריך להקים שדולה-אזרחית לפיקוח טוב יותר על משרד הפנים, מאשר לטפל בתוצאות העגומות של השחיתות.

 • שוקי גלילי   ביום 12 בספטמבר 2010 בשעה 23:34

  אני, למקרה שהובן אחרת, לא יוזם המאבק ולא זה שבחר במה ואיך להתמקד, כך שהדיון הזה אקדמי לגמרי. בכל אופן, בעוול שנגרם כתוצאה מהשחיתות יש להילחם ללא קשר למלחמה הלא פחות חשובה בשחיתות עצמה.

  אגב, איתי, אני לא יודע איך הגעת למסקנה שיש השפעה על שוק העבודה. כיצד יכולים עובד זר וישראלי להתחרות על משרה לא-מקצועית כאשר שכרו של העובד הזר נמוך מהבטחת ההכנסה של הישראלי? ה”משרות” שמאיישים עובדים זרים הן לא רק כאלו שאף ישראלי לא יעבוד בהן, אלא כאלו שמתקיימות רק משום שהמחוקק בחר לאפשר ניצול גדול יותר של זרים. זה, כמובן, בנוסף לזה שחוקי העבודה לא נאכפים. כך, הלכה למעשה, מיושם החזון המעוות של הכלכלנים הנאו ליברליים: אין מגבלות בדמות זכויות עובד, רק היצע וביקוש. הזרים פשוט עונים על הביקוש לעובדים שעלותם נמוכה בחצי. כי למה להעסיק עובדים אם אפשר להעסיק עבדים.

 • יריב מ   ביום 13 בספטמבר 2010 בשעה 21:57

  תודה שוקי

טרקבאקים

 • מאת מדברים עלינו ביום 12 בספטמבר 2010 בשעה 11:45

  […] פרסם בבלוג שלו תגובת נגד של איתמר שאלתיאל; שוקי גלילי ענה ליובל דרור, וגילה שילדי הזרים יהפכו אותנו למיעוט בתוך […]

השאר תגובה