אהוד ברק ודמותה של ישראל

1
בתור מעריץ קטן מאד של אהוד ברק, אני חייב להודות שהזובור שהוא מקבל בשבועות האחרונים מידיעות אחרונות וממעריב גורם לי קורת רוח מסוימת. מה שנקרא “מרשעים יצא רשע”. לדעתי – וזה עם כל הכבוד הרב לאולמרט, ביבי וכוכבים אחרים – ברק הוא אדם שמדינת ישראל רק תרוויח אם יחזור “לעשות לביתו”.

2
האמת צריכה להיאמר, שהדיווח של העיתונים היומיים הוא בעייתי מאד. במקרה של ידיעות, שבוע אחרי הראיון המפרגן לחיים רמון ושבועיים אחרי שאולמרט הטיל בברק רפש, זה ממש נראה מגמתי. תנו לנו לנחש: בקרוב יתרחש מפץ גדול נוסף – אהוד ברק ילך, חיים רמון יחזור, מפלגת העבודה וקדימה יתאחדו ונלך לבחירות.

3
בן כספית – גם לא בדיוק כוס התה שלי – העלה מספר פעמים במעריב טיעון שדורש תשומת לב: התקשורת הישראלית עסקה בפרשת גלנט כפרשה פלילית של זיוף מסמך, בשעה שהסיפור האמיתי נמצא במציאות שהמסמך מתאר: הבחישות, התככים, הספינים. הזוהמה העסקנית שמשפיעה (לכאורה) על צבא-ההגנה-לישראל. אינטרסים שמחליפים שיקולים מקצועיים במקום הכי קדוש בישראל. בסופו של דבר, אומר כספית (אולי לא במילים אלה), הסיפור הוא ששר-הביטחון אהוד ברק הורס את צה”ל.

4
בן כספית ואחרים גם הרבו לעסוק בתוצאות פרשת גלנט, ובחוסר-הצדק בכך שברק יצא “טפלון” והרמטכ”ל אשכנזי הוכתם. אני חושב שהתיאור הזה שגוי, וצודק רביב דרוקר שטוען שאהוד ברק ניזוק מאד מפרשת גלנט ונרשם כמי שפגע במטכ”ל, בצה”ל, באחוות הלוחמים. אני חושב שפרשת גלנט חזרה וקיבעה סופית את מעמדו של ברק כאהוד הסוציומאט, האוטיסט, האינטרסנט.

5
אהוד ברק הוא אחד האנשים הפחות אהודים בפוליטיקה הישראלית, כבר שנים. בבחירות 2009 הוכח, לדעתי, שיש לו משקל אלקטורלי שלילי – המפלגה שלו איבדה שליש מכוחה כי הציבור מאס בו. ברק עצמו כנראה עדיין לא מבין את זה. גם עכשיו.

6
אגב, יש מישהו אחד שהציבור אוהב אפילו פחות לדעתי וזהו דן חלוץ, שהצטרף לאחרונה למפלגת קדימה. בתקשורת נטען שבברכת ציפי לבני (האמנם?). חלוץ, בדיוק כמו ברק, זכה לתדמית של אדם כוחני, לא נעים, מתנשא, לא אמין, חפיפניק, נהנתן. אגב, תשימו לב כמה זה דומה לאולמרט.

7
תחשבו על זה כך: תדמיתו של אהוד ברק בעיני תושבי ישראל הוא כמו תדמיתה של ישראל בעיני העולם.

זה לא שהעולם שונא אותנו. הם פשוט לא יכולים לסבול אותנו. כן, ישנן מדינות שהן סתם אנטי ישראליות, אבל במדינות המערביות – אלה שאליהן תמיד רצינו להתחבר – חושבים שאנחנו סתם מתנהגים בצורה בלתי נסבלת. כפילים בחנות חרסינה, חסרי אחריות וחסרי התחשבות, וגורמים נזק בכל מקום שאנחנו מגיעים אליו. הם חושבים שאנחנו כוחניים ומתנשאים וגם קצת גזענים ושקשה להאמין למה שאנחנו אומרים.

8
עכשיו, השאלה היא אם אנחנו יכולים להיות חכמים יותר מאהוד ברק, מחוברים יותר לעצמנו, קשובים יותר לזולת – ולהבין שיש קשר מסוים לפחות בין המעשים שלנו לבין הדימוי שלנו בעיני עמים אחרים. אל תפסלו את זה על הסף.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • סלוויה   ביום 3 באוקטובר 2010 בשעה 13:25

    חלוץ זכה לתדמית של עיתונאים. לא חלוץ האמיתי. לא אמין,חפיפניק. נהנתן. מפקד חיל האויר. לא אמין. נהנתן. חפיפניק. הצחקתנו. בכוונה לא הזכרתי את מלחמת לבנון השנייה. אדם לא משתנה פתאום. עד למלחמה כל המילים האילו היו נתפסות כבדיחה גרועה. על כוחני, מתנשא ולא נעים. זה ענין פרטי של אדם לאדם. לא מסכימה גם לזה. אבל אפשר לחיות עם זה ולהיות מפקד חי”א. אי אפשר להיות עם התכונות הראשונות מפקד חי”א. השוואה זה לשווא. לא להשוותו לאהוד ברק. לאהוד יש הרבה מה ללמוד מחלוץ.

השאר תגובה