עדיין אין גני ילדים בפלורנטין

למה אין גני ילדים בשכונת פלורנטין? ואיך זה קשור לעובדה שעבודות השיפוצים של העירייה מתבצעות בעיקר בלילה?

במהלך מערכת הבחירות המוניציפלית ב-2008, בראיון בלתי נשכח אצל עופר שלח ורביב דרוקר, טען ראש-עיריית תל-אביב רון חולדאי שאין באמת בעיית דיור בתל-אביב. הוא הציע למי ש”יקר לו”, להגר לשכונות הדרומיות. זוגתי ואנוכי, כמו הרבה אנשים אחרים, קיבלנו את עצתו מסיבות פרקטיות מאד – לא מצאנו דירה ראויה למגורים ופנויה בגבולות התקציב שלנו, בלב העיר או בשכונות הצפון הישן.

לא שרע לגור בפלורנטין. זו שכונה מקסימה וחמימה, צעירה וסקסית, ואחת היחידות בתל-אביב שנותרה “בלי הפסקה”. תמיד יש איפה לשבת עם חברים על כוס קפה או בירה. מה שאין בה, למרבה הצער, הם שטחים פתוחים, גינות, מדרכות, או פחי אשפה במספר מספיק.

אבל אלו דברים שאפשר לראות בעין עירומה. מה שפחות בולט ברגע הראשון הוא שאין כמעט גני ילדים בפלורנטין. מכיוון שזוגתי ואני עוד לא התרבינו, לא חשבנו על זה עד שלא הסבו את תשומת לבנו. כשחיפשתי, מצאתי שכבר לפני שלוש שנים העלו תושבים בשכונה את הבעיה. תגובת העירייה הייתה שהיא “מחפשת שטחים ומבנים להקמת גני ילדים נוספים בשכונה”, ונראה שהיא עוד לא ממש מצאה.

חשבתי על חברינו, משפחת ג’ החמודה שעברה בשבוע שעבר לגור בשכונה. האם בעוד שלוש שנים, כשילדיהם יגיעו לגיל גן, כבר יהיה מספר סביר של גני ילדים בשכונה?

בחייאת חולדאי, תן לישון

בלי קשר, רק בשבוע שעבר נודע לנו שבעירייה לא מחשיבים את הרחוב בו אנחנו גרים כחלק מאזור מגורים.

התקשרנו ל-106 לדווח על מפגע רעש קשה בשעת לילה מאוחרת (קידוחים בכביש, שהחלו בסמוך לשעה 24:00 והסתיימו ב-4:00 לפנות בוקר, יום אחרי יום, בפעם השנייה תוך כמה חודשים). הערנו למוקדן הנחמד שלפי החוק אסור להרעיש בשעות הלילה. הוא השיב לנו שהחוק מדבר על אזורי מגורים ואילו האזור בו אנו גרים הוא “אזור מסחר”.

זו תשובה מרגיזה ואבסורדית, ועל-פי החוק היבש הטענה הזו לא מחזיקה מים. מתוך תקנות למניעת מפגעים (מניעת רעש) התשנ”ג-1992:

הגדרות
1. בתקנות אלה –
…”אזור מגורים” – אזור שנקבע אזור מגורים בתכנית בנין העיר, בהתאם לדיני התכנון והבניה, וכן אזור המשמש כאזור מגורים למעשה…

מכונות
5. לא יפעיל אדם ולא ירשה להפעיל מכונה…  לצרכי חפירה, בניה או כיוצא באלה, באזור מגורים בין השעות 19:00 ל-6:00, זולת אם הפעלת המכונה דרושה באופן דחוף לשם מניעת סכנה או הפרעה בלתי סבירה לבטחון הציבור, בריאותו או בטיחותו…

רעש הנשמע באזור מגורים
15. האיסורים המוטלים על פי תקנות אלה על גרימת רעש באזור מגורים, יחולו גם על גרימת רעש מחוץ לאזור מגורים, אם אותו רעש גורם הפרעה או מטרד באזור המגורים…

כמו שאפשר להבין מסעיף 1 (או לפחות זה מה שאני מבין), זה בכלל לא משנה כיצד מגדירים את פלורנטין – אם גרים פה אנשים הם זכאים לשקט בלילה, בדיוק כמו אנשים שגרים באזור מגורים (שימו לב לאבסורד שבמשפט האחרון). בכל אופן, זה מקומם – מדוע לעזאזל פלורנטין לא מוגדרת כאזור מגורים? מספר האנשים שגרים כאן גדול פי 100 ממספר העסקים.

אגב, פלורנטין כנראה לא מיוחדת בהקשר הזה – עבודות שיפוצים מתבצעות בשעות הלילה בכל חלקי תל-אביב ויפו, וזה אומר (כנראה, לכאורה, ואם הבנתי את החוק) שעיריית תל-אביב ומשטרת ישראל פועלות בניגוד לחוק כשהן מעניקות רשיונות לעבודות כאלה.

בשכונות אחרות, כפי שלמדנו מפרשת השיפוץ הקטלני בקולנוע תל-אביב (הריסת הבניין ההיסטורי של בית הקולנוע שהיה פעם הגדול במדינה), ביצוע עבודות בלילה יכול להיות מציל חיים (ע”ע גן אלגריה, שנקבר תחת הריסות הבניין. למרבה המזל – זה קרה שעתיים לפני שהגיעו לשם הפעוטות). בפלורנטין אין בעיה כזו, כי אין חצרות ואין גני ילדים, כמו שסיכמנו כבר. אז בחייאת, חולדאי, אולי תיתן לנו לישון?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מורין   ביום 8 בנובמבר 2010 בשעה 1:53

  http://www.mmi.gov.il/IturTabot/taba4.asp?num=2&rec=2&gis=false

  פה אתה יכול לראות את התב”ע (תכנית בניין עיר) של כל מה שהיה פה לפני גדס. זה לא התעדכן מאז (1937).

  אז האיזור נקרא “מסחרי מיוחד”, וב- PDF רואים (בעמוד 11) שהבריטים הגדירו אותו כאיזור מסחר עם מגורים. זה קצת מסובך, אבל אם חופרים ומשתמשים בתוכנות כמו GIS רואים שהאיזור מוגדר בכלל כאיזור מגורים א-2.

  אז שלא יבלבלו לך את המוח.

 • דפנה לוי   ביום 8 בנובמבר 2010 בשעה 5:08

  ואל יפו העירייה לא מתייחסת כאל חלק מהעיר. זאת אומרת עורכים כאן כל מיני חגיגות מיוחדות אבל מתעלמים מעניינים קטנים כמו פינוי אשפה סדיר תיקון מדרכות וכו׳ כאילו חולדאי הוא אמרגן אירועים ולא מנהל גוף תחזוקה.

 • ז'ניה   ביום 8 בנובמבר 2010 בשעה 9:53

  אתמול היו במשך כל הלילה חפירות עם גנרטור מהגיהינום לרגל החלפת קו ביוב ברחוב יבנה, וכשיצאתי לבדוק את העניין הקבלן אמר לי שהוא מת לעבוד ביום אבל המשטרה מחייבת אותו לעבוד בלילה.

 • רוני   ביום 8 בנובמבר 2010 בשעה 13:03

  גם בצפון הישן, לא רחוק מהדירה הוותיקה שלך ושל הג’ינג’ית, יש עבודות מטורפות בלילה. שאלנו עד מתי זה יימשך – משכו בכתפיים והמשיכו לקדוח. הילדה מתעוררת בלילה, בוכה, באה לישון איתנו, לילה אחרי לילה.
  כיף בתל אביב.

 • ליאת   ביום 10 בנובמבר 2010 בשעה 9:15

  שוקי שלום
  שמחתי לראות שהעלת את נושא גני הילדים והרעש. משום מה באמת בעירייה חושבים שהם קשורים אחד בשני. עבורם השכונה היא מוקד בילוי ושכונת צעירים. וזהו! התדמית הזו מטשטשת את העובדה שחיים כאן עוד אנשים, ושעבורם שכונת פלורנטין היא בית.
  התפיסה הזו של “שכונת צעירים” היא די בעייתית. ואדגים את זה דרך הסיפור האישי שלי, ובאמצעות עובדות פשוטות ומאוד מפתיעות ממפקד 2008. אך לפני כן רק מילת עידוד לזוגות הצעירים וההורים הצעירים – שבסוף בסוף, יש גם עובדה אחת שמצביע על סיבה לתקווה!

  1 – הסיפור האישי:

  הגעתי לשכונה רווקה-גרושה לפני 10 שנים, והיום נשוא +1 ועוד 1 בדרך. מתה על השכונה! לא יכולה לדמיין איפה עוד לגור, ואיפה נמצא כזה מגוון אנושי וחם של אנשים. אפילו בעלי העסקים פה מרגישים חלק מהשכונה וכולם מכירים את כולם. נשמע כמו כפר – אבל זה הכי עירוני שיש.

  כן חייה בשלום עם הפאבים, ואפילו עם ההשטלתות המאסיבית של בני נוער שתויים במסיבות הרחוב שנערכות פה 1-2 לשנה (למרות שהעדפתי בהרבה את מסיבות הרחוב השכונתיות יותר שנערכו לפני 4-5 שנים). לא אכפת לי לא לישון פעמיים בשנה כדי שגם הם יהנו ממנה.

  לא חייה בשלום עם זה שהבן שלי נאלץ לנסוע כל בוקר לגן ילדים מחוץ לשכונה, שעד שאנו מגיעים חזרה כבר נגמר היום, שגינות המשחקים נשארות ריקות כי כולנו משחקים באלו שליד גן הילדים, ושכל החברים שלו גרים שם, במקום כאן ליד הבית.

  הנה קישור למצגת של קבוצת הורים בשכונה שמנסה לעשות משהו בנידוןhttp://www.slideshare.net/fight4florentin/ss-4694670

  2 – העובדות:

  א. 90% מילדי פלורנטין לומדים מחוץ לשכונה. מעל 500 ילדים!

  ב. שיעור הילדים בלב פלורנטין עולה במקביל לגידול באוכלוסיית הצעירים והפאבים, מ כ 6.5% ב 2003 ל 10.6% היום. והוא גם גבוהה כבר משיעור הילדים ברוב חלקי הצפון הישן ומרכז העיר (9.9% ברובע 3). אמנם הצפיפות בפלורנטין מאפשרת ריכוז יוצא דופן של צעירים, אך במקביל, הצפיפות מיצרת מצב שבו על כל דונם בלב פלורנטין (א”ס 812) חיים 3.9 ילדים בממוצע, כשבאוזר נורדאו (א”ס 313-317) חיים 1.5 בלבד!
  ההבדל הוא – שבאזור נורדאו, אף אחד בעירייה לא היה מעלה על דעתו שלא לספק שירותי ציבור לילדים.

  ג. בניגוד לטענות בעירייה לפיהם -לא ניתן לספק את צרכי הציבור, כי אין מקום. בשכונה קיים מתחם ציבורי שהוקם בשנות ה 60 עבור תושבי השכונה – מתחם דוריאנוב. אך העירייה הקצתה את המבנה לשימושים חוץ שכונתיים. היסטורית יש בכך הגיון: אוכלוסיית השכונה הצטמצמה בראשית שנות ה 90 לכ 2500 תושבים בגלל השתלטות המסחר והתעשייה, והמתחם הועבר אז לשימוש כסדנאות לאומנים. אך מה שהעירייה מסרבת להפנים זה שמאז חלפו 20 שנה, ושהיום בשכונה מתגוררים 7300 תושבים!!!! ושזה המתחם היחיד שיכול לספק את צרכי הציבור שלהם!!! זה לא שאני נגד האומנים. אבל את הצורך שלהם ניתן לספק באותה מידה בכל מקום אחר בעיר שבו מצוקת שטחי הציבור חריפה פחות! והם בטח לא צריכים לקבל מענה על חשבון מעונות יום, גנים, וכיתות לימוד לילדי פלורנטין!

  ד. ואמרתי סיבה לתקווה:
  גם בשנקין בזמנו, ציץ חשב שהנה שנקין נהיית “הסוהו” של תל אביב, ושהמשמעות של “סוהו” = שלא צריך לספק שירותי ציבור למשפחות. במבט לאחור ניתן לראות שהתפיסה הזו לא תאמה את המציאות של חיים אורבניים תוססים. התהליכים הטבעיים במקום הביאו גם משפחות, ובסוף גם שירותי ציבור קמו – אחרי לא מעט מאבקים. כך שלמי שמודאג, גם תושבי פלורנטין יתגברו בסוף על “הרעים” (דהיינו אלו שלא ממש מבינים מה קורה כאן באמת). צריך רק להתמיד, ולא לא לא לוותר.

השאר תגובה