השריפה שמגיעה עד פתח ביתנו ומצעד זכויות האדם

קשה להתעסק בסוף השבוע הזה במשהו שאיננו שריפת הענק בכרמל, זו שחלק מהעיתונים כינו אותה “אסון לאומי” – למרות שאולי “תאונה למדינה” מתאים יותר.

מרגיז ומייאש לגלות בכל פעם מחדש את רמת ההפקרות בהתנהלות נבחרי הציבור ופקידיו. המטוס הרוסי שהגיע לכאן כדי לשאוב מים מהכנרת המתייבשת ולהטיל אותם מעל לכרמל הבוער, מספר כבר חלק גדול מהסיפור.

סביר להניח שתושבי דניה ועין הוד ובעלי מלון יערות הכרמל, היו יוצאים למלחמה בכסילות הממשלתית הרבה קודם לו היו יודעים מה מחכה להם. רק שכך זה תמיד – אתה מנסה לחיות את חייך, לשמור על שפיות בתוך הטירוף, עד שיום אחד אתה מגלה שהאדמה בוערת תחת רגליך.

זה נראה אקראי לגמרי, אבל האמת הפשוטה היא שהכל קשור בהכל – קו העוני והולילנד, אלימות השוטרים והמינויים הפוליטיים, הסחר בנשים וחוק הנאמנות, פריחת הפשע המאורגן וגזל משאבי הטבע, רדיפת הזרים וההעסקה המנצלת, משבר הנדל”ן והסתאבות התקשורת. המכנה המשותף היא התנערות המדינה מחובותיה, על רקע מציאות שבה הבירוקרטיה השלטונית משרתת אינטרסים אישיים, פוליטיים או עסקיים, של יחידים או קבוצות.

בגלל זה כל אסון – גם כזה שיש לו אחראים ברורים – הופך ל”אסון לאומי”. חס וחלילה שנעביר ביקורת, חס וחלילה שמישהו יצטרך לקחת אחריות – עלינו להתאחד, להרכין ראש ולקבל את גורלנו המשותף. זו חובתנו ה”לאומית”. אבל מה לעזאזל קרה לזכויות שאמורות לבוא עם החובות?

[ הקליקו על התמונה כדי להיכנס לאתר מצעד זכויות האדם ]

ספין מכוער נוסף של ארגון ימין קיצוני מנסה בימים אלה להציג – בפעם האלף – את העיסוק בזכויות אזרח וזכויות אדם כתחבולה שמאלנית. אולי כדאי להיזכר מה אומרת בנושא הזה מגילת העצמאות:

מדינת ישראל… תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון,  לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות;  ותהיה נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות.

זכויות אדם וזכויות אזרחיות הן נשמת אפה של מדינה מתוקנת, כמו זו שהחותמים על מגילת העצמאות קיוו שתקום כאן. כאשר מזלזלים בזכויות אדם, מה הפלא שהמדינה אינה שוקדת על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; שחירות, צדק ושלום הפכו למילים ריקות; ששוויון הזכויות החברתי והמדיני לא מתקיים למעשה, ובהדרגה גם להלכה. מה שנשאר הוא להחליט אם אתם יוצאים מהבית עכשיו או מחכים שהשריפה תגיע אליכם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • גל   ביום 6 בדצמבר 2010 בשעה 17:11

    שלום שוקי, באיזהשהו מקום ראיתי שיש ביום שבת הפגנה בכיכר רבין נגד הממשלה הדפוקה שלנו והיה לינק לפייסבוק. אין לי פייסבוק אז לא יכולתי להיכנס. ידוע לך משהו על זה?

טרקבאקים

השאר תגובה