אסון לא לאומי

1
אין שום דבר “לאומי” בשריפה בכרמל. לא הלאום אשם, לא העם התרשל, והסיבה היחידה שכמה עסקנים – חלקם כאלה שמתכנים עיתונאים – מיהרו להכתיר את האסון אדיר הממדים הזה כ”לאומי” היא כדי למשוך את האש מהאחראים האמיתיים, שבהתנהלותם הרשלנית והפושעת לא היה שום דבר לאומי. כמה קל, כמה פשוט, להפוך כל כישלון ל”לאומי”. רק שזהו אסון שיש לו כתובת, והיא לא שני הנערים הדרוזים שכן או לא עשו מדורה ולא הצליחו לכבות אותה.

2
אמנון אברמוביץ’, מכתיר האתרוגים, כבר מיהר להסביר בסוף השבוע שאלי ישי, ביבי נתניהו וחבריהם לא אשמים – האסון בסך-הכל “נפל במשמרת שלהם”. זה מזכיר קצת את אולמרט, שהתלונן שמאשימים אותו במחדל הטיפול בניצולי השואה – מה שלא הפריע לו להעניק למחדל הזה פתרון בדמות תוספת מבישה של 86 שקלים לקיצבה שמקבל כל ניצול. זה מזכיר את טיעון ההגנה של צחי הנגבי, שהוא לא שונה מזה של אשר ידלין – מה אתם באים אליי כשכולם מושחתים כמוני. מי שלא הצליח לבצע את תפקידו צריך ללכת הביתה. זה עד כדי כך פשוט. אפילו אם הוא “כתב מכתבים”.

3
אלי ישי הוא ראש וראשון לאחראים. אם היה מקדיש לשירותי הכבאות שבריר מתשומת הלב שהוא מקדיש להפצת תסריטי אימה גזעניים על השתלטות הזרים על ישראל, או לחיסולו של הרב אמסלם, אולי הימים האחרונים היו נראים אחרת. הרי אם אמסלם, שכונה “עמלק” באחד העיתונים החרדיים יירצח מחר חו”ח, בוודאי יימצאו מכתבים של אלי ישי גם בנושא זה. תירוציו והיתממותו הם עלבון לאינטליגנציה.

4
בראייה רחבה יותר האשם האמיתי נעוץ בנתניהו, גם משום שהוא ראש-הממשלה אבל בעיקר בגלל תרומתו להרס הכלכלה והחברה בישראל. הוא הבטיח לנו להיות כמו אירלנד והגשים את ההבטחה – אירלנד עולה בלהבות וגם אנחנו, כי בשם עקרונות כלכליים שלא הוכיחו את עצמם בשום מקום מעולם, נעשו החל משנת 2002 במשק הישראלי שינויים מבניים שהגדילו את חלקו של המאיון העליון בהכנסה הלאומית השוטפת בכ-20 אחוז. ביבי הבטיח “חלחול כלפי מטה” – שהכסף יגיע לכולנו. בפועל, ה”רפורמות” של ביבי הביאו לכך שהמאיון העליון הרוויח מאז 2003 כ-55 מיליארד שקלים נוספים ושום דבר מזה לא חלחל אליכם או אליי או לשירותי הכבאות.

5
הברית בין ביבי לפקידות האוצר, בין שהתבססה על שחיתות או אידיאולוגיה כלכלית מטופשת, העשירה את העשירים ורוששה את העניים ומעמד הביניים. היא העניקה לקבוצה קטנה של טכנוקרטים נפוחים מחשיבות עצמית את הכוח להתעלם מחוקים, תקנות, וועדות מקצועיות, החלטות ממשלה. עד כדי כך הגיעו הדברים, שמאז מונה יובל שטייניץ כשר אוצר הוא מנהל מלחמה גלויה בפקידות שלו עצמו. ביבי, האיש שבסופו של דבר מחליט, הקפיד ומקפיד לשבת על הגדר. אם יש צורך הוא מזמין סקר. בינתיים, מטוס רוסי שואב מים מהכנרת המתייבשת כדי לשפוך אותם על הכרמל הבוער. טוב, לא נורא, יש מפעלי התפלה. מה, אין? אה, במשרד האוצר חשבו שלא צריך.

6
פקידות חזקה היא לא תמיד דבר רע. יכולה להיות בה תועלת רבה, למשל, כשנבחרי הציבור מושחתים ועוסקים בחלוקת ההכנסה הלאומית למקורביהם, כפי שנעשה בעבר ונעשה גם היום. למרבה הצער, הפקידות החזקה שלנו מאוישת בלא מעט מינויים אישיים ובהרבה אנשים שפוזלים לתפקיד הבא – בבנקאות, בפיננסים, בביטוח, בחברות הציבוריות. ביבי, שבקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה ניסה להילחם בכל החזיתות ונכשל, הפך את היוצרות בקדנציה שלו כשר אוצר – חיזק את החזקים והחליש את החלשים באופן מגמתי. העיתונות הכלכלית, שכמו הכל מונעת על-ידי אינטרסים ואינטרסנטים, היללה את מהלכיו.

7
חס וחלילה שנבקר את המהלכים המופקרים והרפורמות הצבועות – זה יסמן אותנו אוטומטית כקומוניסטים. חס וחלילה שלא נסכים להשתתף בחגיגה הלאומית – זה יסמן אותנו אוטומטית כאוהבי ערבים, שלא לומר בוגדים. אבל אין ולא היה למדיניות הזו מעולם שום קשר, לא לשוק החופשי ולא לאינטרסים הלאומיים. כישלונותיו של נתניהו ושותפיו, כמו גם של אולמרט ושותפיו, ניכרים רק בדברים שנוגעים לכולנו – ביטחון המדינה, הביטחון האישי, מצב יחסי החוץ, רווחתנו הכלכלית. מנקודת המבט של שרי הריסון והאחים עופר, יצחק תשובה, נוחי דנקנר וחבריהם, לא היו כשלונות ואין צורך בתיקונים – במה שקשור אליהם, ביבי, אולמרט, שרון וברק עשו עבודה מצוינת.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • עידו לם   ביום 5 בדצמבר 2010 בשעה 12:43

    פוסט מעולה אני מסכים אם כול מה שכתבת.

  • שאול סלע   ביום 5 בדצמבר 2010 בשעה 15:17

    האסון הלאומי הוא הקפיטליזם

    שינוי זכורה לרע זה כבר טוב אבל רוחה השטנית עדיין שורה במשרד האוצר.

    השריפה והאסון בכרמל נגרמו בעקבות מנהגו של האוצר לייבש שרותים חיוניים שעובדיהם עובדים בהסכמים קיבוציים ואז להפריט אותם.הדרך לייבוש השירותים היא שלא מקבלים עובדים חדשים במקום עובדים שיוצאים לגימלאות.הקפיטליזם הוא פשע נגד האנושות שיש להוציא מחוץ לחוק. בנוסף לכך יש לאסור,לקנוס ולהחרים את רכושם של עובדי האוצר בכל הרמות ובמיוחד את עובדי אגף התקציבים.

השאר תגובה