יותר טוב מוועדת חקירה: מה באמת גרם ל”אסון הכרמל”

ראיון מפתיע במעריב עם יו”ר איגוד הכבאים הארצי, חושף פרטים יקרים מפז על השחיתות הפוליטית שהביאה לקריסת שירותי הכבאות בישראל. אחרי הראיון הזה, הקמת ועדת חקירה נראית בלתי נמנעת – למרות שאפשר כבר למצוא בו את רוב הסיפור.

“אסון הכרמל”, ככה קוראת לזה העיתונות הישראלית, מה שמוכיח בפעם האלף כמה חדירת-ספינים היא. “אסון” מרמז ל-Act of God, גורל אכזר, מקרה מצער, משהו שאי אפשר היה לצפות – לא, חס וחלילה, שילוב בין רשלנות פושעת, שחיתות שזועקת לשמיים ואידיאולוגיה כלכלית קיצונית שנדחפת על-ידי ראש הממשלה.

פעם ידעו לתת אצלנו שמות למחדלים. למשל: “עסק הביש”. עם שם כזה, היה ברור מהרגע הראשון שהייתה פאשלה ושמישהו יצטרך לשלם עליה – לאו דווקא זה שעשה אותה, אבל לפחות לא ניסו לספר שיש לנו ארץ נהדרת עם אנשים נהדרים וראש-ממשלה שיודע להציל את המצב.

ובכל זאת, באופן מפתיע, החומרים המרשיעים נערמים אט אט ומגיעים בדרכים עקלקלות לעיתונות. אחרי שלמדנו ממנה מעט על הרשלנות של כל השרים המעורבים בראשות הראש, ועל תרגילי הישראבלוף בדרך לביצוע המוצלח של המדיניות הכלכלית הכושלת, נראה שעכשיו הגיע זמן השחיתות – ויש הרבה ממנה.

אני רוצה להפנות אתכם לכתבתו המצוינת של שלום ירושלמי (מעריב), ריח שרוף: יו”ר האיגוד על ריקבון הכבאות, שחושפת טפח מסיפור גדול שכנראה יככב בדו”ח ועדת החקירה שתקום – והיא תקום.

בראשי פרקים: מדובר בראיון עם אסי לוי, יושב ראש איגוד הכבאים הארצי, שמגלגל את עיקר האשמה למחדל על שר האוצר שטייניץ, מהלל את נתניהו כ”מנהיג אמיתי” ומתלונן על השחיתות שפשתה במערך הכיבוי שבו “לכל כבאי יש זיקה פוליטית”.

אלא שלפי ירושלמי, לוי עצמו נושא באוסף מרשים של תפקידים אחרים שעשויים לרמז על כך שלו עצמו יש זיקה פוליטית – כמו יו”ר סניף הליכוד בקרני שומרון, סגן ראש מועצת קרני שומרון, יועץ מיוחד בחברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי, יועץ פוליטי לשרה לימור לבנת. ירושלמי אומר בכתבה בין השאר:

…תנאי העבודה והשכר הפכו את מערך הכיבוי במדינה למרכז פוליטי, שבו מחלקים ג’ובים ומשרות לחברים. אסי לוי מכנה את עצמו “מפעל המינויים” ומתפאר בכל הזדמנות בפעילי הליכוד שהצליח להחדיר לכל איגוד ואיגוד במדינה. את הרשימה המלאה הוא מסרב לחשוף, אבל מודה ש”הכנסתי אנשים בכל פינה, תאמין לי”.

אני לא משפטן, אבל ההערה האחרונה מזכירה לי מאד דברים שאמר פעם צחי הנגבי.

מהכתבה מצטיירת תמונה לפיה כשלון שירותי הכבאות הוא, לפני מכל דבר אחר, תוצאה של המלחמות הפנימיות בליכוד. נתניהו אולי באמת רצה רפורמה, אבל את העבודה המלוכלת נשלחו שטייניץ ופקידיו לבצע, והם גם השעירים לעזאזל בדיעבד. נגד אסי לוי ובעלים אחרים של “מפעלי מינויים” ביבי עצמו מעדיף לא לצאת, כי הם חולשים על מוקדי כוח פנים מפלגתיים שחשובים לו.

חלוקת הג’ובים לעסקני מרכז הליכוד ומקורביהם תהיה מן הסתם אחד הנושאים המרכזיים של וועדת חקירה. אין פלא שנתניהו מנסה לשכנע שהיא לא נחוצה, כי העקבות יובילו עד לפתח לשכתו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • לקסי   ביום 13 בדצמבר 2010 בשעה 8:42

  שוקי,
  קרא בבקשה כאן ותבין את ההטעייה:
  http://www.blacklabor.org/?p=25519
  אסי לוי אינו יו”ר איגוד הכבאים, אינו מיצג את הכבאים ואינו כבאי.
  הוא מינוי פוליטי מתוקף היותו חבר מרכז הליכוד.

 • הרן   ביום 13 בדצמבר 2010 בשעה 11:53

  האמת היא שזה לא ממש משנה את הטענה שלך מהפוסט, אבל לא ברור שאותו לוי הוא יו”ר איגוד כבאים ארצי (לפי יו”ר ארגון הכבאים הארצי, יואב גדסי)

  http://www.blacklabor.org/?p=25519

השאר תגובה