כיפאק היי לאבי שמחון

קראתי בתחושת בוז – אין דרך טובה יותר להגדיר את זה, כנראה – את הדיווחים אודות פליטת הפה של אבי שמחון.

למי שהצליח להחמיץ – שמחון, יועץ של שר האוצר שטייניץ, אמר בנאום שנשא בכנס כלשהו שאין הבדל גדול בין ה”מסתננים” האפריקנים לבין עולים מברה”מ לשעבר שגם הם “חשבו שכאן הם יוכלו למצוא תנאים כלכליים טובים”. “הם לא הגיעו מתוך רצון להצטרף לעם היהודי, אלא כי כאן הציעו להם סל קליטה”, אמר שמחון. “אם אנחנו מקבלים את 450 אלף העולים הללו למה שלא ניתן גם לעשרות אלפי המסתננים מאפריקה לעבור תהליך גיור מזורז?”.

הדברים עוררו זעם וגינויים, ושמחון ננזף ומיהר להתנצל – אבל האמת הפשוטה היא שהוא צודק.

זה אולי המקום לספר שמצד אמי אני רוסי, ושבעלייה האחרונה ממדינות חבר-העמים עלו ארצה הרבה בני משפחה שלי. כולם יהודים, עד כמה שאני יודע, ומכל מקום – כולם הפכו מהר מאד לישראלים – אבל אני לא משלה את עצמי שעלו ארצה רק מציונות. מעולם לא דיברתי אתם על זה, אבל אני מנחש שחלק מהם, לפחות, עלו ארצה כי חשבו שיהיה להם כאן סיכוי לחיים שפויים יותר – ואני לא יכול לחשוב על סיבה טובה יותר להגר.

לגבי שאר העולים מברה”מ לשעבר – במשך השנים נאמרו עליהם כל מיני דברים והוצגו כל מיני נתונים, מן הסתם בהתאם להלכי רוח ולצרכים אלקטורליים שונים. בכל אופן, נדמה לי שמותר להניח שאחוז גדול מהם אכן אינם יהודים. חוק השבות מאפשר להעניק אזרחות גם ל”זרע ישראל”, מי שאיננו יהודי על-פי ההלכה למרות שחלק מאבותיו (נניח, אביו) הם יהודים. לכן, לא צריך להפתיע שאחוז מסוים מהעולים, אפילו אחוז גדול, הם אנשים שאכן אינם יהודים על-פי ההלכה כפי שאמר שמחון.

במסגרת ההתנצלות הוסיף שמחון ש”קשה בכלל להטיל ספק בתרומתה העצומה של עלייה זו למדינה”, ואין ספק שזה  נכון. אמנם היו וישנם עד היום מי שמשמיצים ואומרים שהעלייה מברה”מ לשעבר היא עלייה של זונות ואלכוהוליסטים, אבל אלו אנשים רעים או בורים. בדיוק כפי שהאנשים שמאשימים את האפריקנים שהם מסוכנים ומייחסים להם שיעורי פשיעה גבוהים, מדברים מתוך בורות או רשעות – וכנראה לא קראו את הדו”ח המיוחד ממרכז המידע של הכנסת (PDF): נתונים על פשיעה של וכנגד מסתננים ומבקשי מקלט.

אני בטוח שיש בין מבקשי המקלט מאפריקה אי אלו פושעים ואנסים – כפי שאחוז מסוים מהעולים מברה”מ לשעבר הם אכן אלכוהוליסטים וזונות, ואחוז מסוים מהיהודים הם רמאים בעלי אף גדול מאד. בכל אחד מהמקרים, מרוויחים אנשים אחרים מהבורות והפחד, כשהם משכנעים שהפליט הנרדף הוא בעצם איום.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רני   ביום 28 בדצמבר 2010 בשעה 20:24

  שלום
  לבקש סל קליטה ולבקש חיים שפויים זה לא בדיוק אותו דבר. אנשים מהגרים בגלל המון סיבות, זה צעד מורכב ממניעים רבים גם מניעי בריחה וגם מניעי תקווה. החשוב בטפשות זו, בס”ה סערה בכוס מים, שהיא חושפת את הלך המחשבה של פקיד בכיר באוצר. אחד מחבורה שקובעת את חיינו, שעבורו המניע הראשי החשוב והמכריע בהנעת בני אדם הוא הרווח הכספי-חומרי ואין ערך נעלה, חשוב ואמיתי ממנו.

 • דרור   ביום 7 בינואר 2011 בשעה 13:52

  ממך היית מצפה ליותר דיוק. החלק לגבי שמחון והעליה הרוסית טוב וכנה. אבל שאר קצת פופוליסטי. אם תקרא את דיוני הכנסת לגבי המסתננים תגלה שרק כ – 5% מהם פליטים.

  מר חנין שכנראה מנכס לעצמו גם כמה תארים בטחוניים-מדיניים מתעקש לקרוא לכולם פליטים, בעוד שההגדרה היחידה שיכולה להתאים להם היא מהגרי עבודה. נקודה.

  הצביעות מעצבנת ומדיפה ריח רע של אינטרסים. מי מאלה שתומכים בשחורים המסכנים שנמלטו על חייהם באמת גר בשכונת הארגזים, בתקווה ובדרום תל אביב ?

השאר תגובה