ביצים, תרנגולות ורון חולדאי

1
למי שהחמיץ, הגיהנום בדיוק קפא (כלומר, זה קרה לפני שבועיים ומוטב מאוחר וגו’): קבלו את יואב לרמן בפוסט שכותרתו  “ישר כוח לרון חולדאי“, לא פחות. הסיבה: תוכנית השיפוצים המעודכנת של אזור כיכר רבין, שתצא לדרך ביוני הקרוב ותכלול בין השאר חסימה חלקית או מלאה של כל הרחובות הסמוכים למשך שנה. אסון תחבורתי אמיתי, והדובדבן שבקצפת: כ-60 חניות ברחוב בלוך יוחלפו בשבילי אופניים.

תושבי האזור, כפי שאפשר לנחש, מורטים שיערות – במיוחד אחרי תגובת העירייה שאמרה בין השאר: “העירייה לא מחוייבת לספק חנייה בחינם. בכל עיר מודרנית בעולם חנייה עולה כסף… אנחנו מאמינים שהמעבר לתחבורה ציבורית ושימוש באופניים הוא העתיד בעיר ואנחנו צריכים להבין שיש לזה מחיר”. לרמן, מתמוגג וכמעט נדהם, הבטיח לחזור ולהשמיץ את חולדאי כשיהיה על מה – אבל במקרה הספציפי הזה הוא תומך בו ובתוכנית.

2
אישית, בתור תושב דרום העיר שאינו מחזיק רכב (וכן מחזיק ברגליים ובאופניים), אני יכול להרשות לעצמי להיות שווה נפש או אפילו מרוצה מכך שחולדאי התחיל ליישם את העקרונות של לרמן ואת התוכניות של עיר לכולנו. מצד שני, אני גם חושב שמתבצעים בעיר הרבה יותר מדי שיפוצים ועבודות בנייה ממילא, ומרחם קצת על תושבי אבן גבירול וסביבתו שחיים כבר שנים בתוך ענן אבק (למעשה, גם בשכונה שלי המצב די דומה, רק לא בגלל עבודות תשתית אלא בגלל קבוצות רכישה).

לרמן מוסיף: “סופסוף העירייה מראה הבנה שהשטח העירוני הוא לא הפקר ושאם נמשיך לחלק חנייה בחינם, כמו כל משאב מוגבל אחר, היא פשוט תיגמר”. אין ספק שזה נכון. אבל חולדאי, כמנהגו, משתדל לעשות גם את הדברים הטובים בברוטליות. אם זה שיפוץ פה או ביטול חניות שם או הטלת אגרת גודש וכו’.

3
גיליון סוף השבוע של זמן תל-אביב (מעריב) דיווח על ציון אלקניאן, קשיש יהודי אמריקני שתובע את עיריית תל-אביב. אלקניאן טוען שהעירייה הפרה התחייבות שלה כלפיו, להשתמש ב-300 אלף דולר שתרם להקמת גני ילדים ובית כנסת בכפר שלם שבדרום העיר. זה לא התחיל בתקופת חולדאי – את הכסף הוא העביר כבר לפני שלושים שנה – אבל העובדה ש-12 שנות חולדאי לא הספיקו כדי לתקן את המעוות, מראה שהמגמה כולה שגויה.

4
לא מזמן כתבתי כאן על כך שאין די גני ילדים בפלורנטין. מאז הספקתי להתקל בכמה מקורות כמו  הכתבה הזו שכוללת כמה נתונים מרתקים (אם כי לא בטוח שמעודכנים). בגדול, תל אביב של השנים האחרונות הראתה שינוי מגמה – במקום נהירה של צעירים פנימה ויציאה של משפחות החוצה, התהליך היום הפוך. כמובן, המשפחות והזוגות הצעירים שמגיעים לעיר, הם בעיקר משכבות סוציו-אקונומיות גבוהות והם מגיעים לשכונות הצפוניות.

כך שמנקודת מבט מסוימת אפשר לומר שהעירייה צודקת בטענותיה: השקעת היתר בגני ילדים שמוקמים ממרכז העיר צפונה, באה לענות על ה”ביקושים” הגדולים יותר שם. כמובן, מה שיוצר את המצב הזה היא מדיניות תכנון גרועה. האם בפלורנטין אין די גני ילדים כי פחות זוגות רוצים לגדל בה את ילדיהם, או שזה בדיוק להפך? ומה הקשר לכך שגם אין בשכונה הזו כמעט גינות, שרוב המדרכות שלה הרוסות ושההשקעה העיקרית של העירייה בה היא באיסוף אשפה והעסקת פקחים?

בדומה קצת לעניין התחבורה הציבורית, יש כאן עניין של ביצה ותרנגולת: אם לא יהיו גינות, גני ילדים ומדרכות שאפשר להסיע עליהן עגלות, יתמעט בהדרגה גם מספר הילדים. ומכיוון שיש בעיר בערך גן אחד לכל אלף תושבים, זה לא מפתיע שבמשך שנים זוגות צעירים בחרו לעזוב אותה ולגדל את ילדיהם במקומות אחרים. לשם השוואה, ישנם לפחות 109 גני ילדים ברמת השרון (סביר להניח שהרבה יותר) שאוכלוסייתה מונה כ-40 אלף איש. כלומר, גן ילדים אחד לכל 350 תושבים לערך.

5
במקרים רבים מדיניות צריכה להתמודד עם מצבי ביצה ותרנגולת כאלה. השאלה היא האם חולדאי מסוגל להיות קשוח ובעל חזון גם כשזה לא כרוך בגרימת עגמת נפש לתושבי העיר שלו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ריקי כהן   ביום 11 באפריל 2011 בשעה 19:09

  מרגיז, דווקא בתור מי שתמכה בעיר לכולנו והצביעה להם. סליחה, הורה לשני ילדים, איך הוא אמור להתנייד עם אופניים בעיר?

 • שוקי גלילי   ביום 11 באפריל 2011 בשעה 20:09

  הגישה של דב חנין שהפכה פחות או יותר למדיניות שלעיר לכולנו היא “לא בכוח”. להציע אלטרנטיבות טובות מתוך הנחה שאז אנשים יעברו ברצון.
  אישית, אני חושב שכדאי להתחיל באכיפה נמרצת במסלולי התחבורה הציבורית. בתור התחלה, שהתחבורה הציבורית שכן קיימת תוכל להיות מהירה יותר.

 • ניימן   ביום 13 באפריל 2011 בשעה 10:23

  התחבורה הציבורית בעיר היא על הפנים. קשה לי לחשוב על ערים פעילות עם תחבורה ציבורית יותר גרועה בעולם. וזה כולל ארצות כמו קולומביה, פולין וכדומה. דברים בסיסיים כמו מפות אוטובוסים ושעות נסיעה אין שם – ולך תתנייד לך עם תחבורה ציבורית אחרי חצות..

 • שרון מלכי   ביום 27 באפריל 2011 בשעה 13:12

  שוקי- זה תענוג גדול לקרוא אותך על ענייני העיר 🙂
  ריקי- החזון התחבורתי של עיר לכולנו מדבר על קידום של תחבורה ציבורית איכותית בעיר ובמקביל הגברה של שימוש באופניים ובפיתוח תשתית עבורם. זוהי גם העמדה של עיר לכולנו לגבי שביל האופניים ברחוב בלוך: שכשלעצמו הוא מבורך, אך כמו שהיטיב לתאר זאת שוקי, הדבר נעשה כהנחתה, ללא שיתוף התושבים וללא מציאת פתרונות מתאימים עבורם, כאשר בת”א עדיין הרכב הפרטי הוא המלך.

השאר תגובה