בוכים שאין דירות, ובתל-אביב עומדים בניינים שלמים ריקים

בסוף השבוע פורסם בדהמרקר טור הזוי במיוחד שבו חזר שוב נדל”ניסט כלשהו על הטענה שמחירי הדירות בישראל קשורים אך ורק להיצע הדירות (=אין בועה). כדי לבסס את טענתו הוא סיפר איך בשנות התשעים היה ביקוש גדול בגלל העלייה מברה”מ-לשעבר, ואילו בתחילת שנות ה-2000 אחרי שהייתה בנייה מאסיבית המחירים ירדו.

אף מילה על כך שבתחילת שנות ה-2000 היו כאן משבר כלכלי עמוק, אינתיפאדה ופיגועים. כל מי ששכר, השכיר, מכר או קנה דירה באותם ימים, יודע ששוק הנדל”ן התרסק ללא כל קשר להיקפי הבנייה והיצע הדירות החדשות. מה שהשתנה הוא לא ההיצע אלא הביקוש. אנשים פשוט לא יכלו להרשות לעצמם לשפר את תנאי המגורים שלהם, ובכל תל-אביב עמדו דירות למכירה ולהשכרה ריקות.

מכיוון שמדברים כאן כל-כך הרבה על היצע הדירות ועל כך שחסרות דירות ויש לבנות ולבנות, כדאי אולי להסב את תשומת לבם של קברניטינו לכך שיש הרבה מבנים ודירות שעומדים ריקים ונטושים לא רק בפריפרייה הרחוקה אלא גם בתל-אביב. את הבתים והדירות הללו אפשר לשפץ ולאכלס הרבה יותר מהר משאפשר לבנות בתים חדשים. בפועל, מה שקורה הוא שעיריות ורשויות מקומיות נותנות הקלות בארנונה לבעליהם של בתים ודירות כאלו, בשעה שהיה עליה לעשות להפך – להטיל עליהם תשלומי ארנונה מוגדלים, כדי לתמרץ אותם לשפץ ולאכלס – או למכור.

כדי להמחיש, צילמתי שלושה מבנים בשכונה בה אני גר בתל-אביב, שלושתם באותו בלוק ושלושתם עומדים ריקים או מאוכלסים למחצה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עירא   ביום 12 ביוני 2011 בשעה 14:54

  ולי ברור לגמרי שמה שיוריד את בועת הנדל”ן למציאות זו מלחמה קטנה או קצת טרור. הכדור במגרש של השב”כ.

 • אלעד בן פורת   ביום 20 ביולי 2011 בשעה 19:05

  של השבכ?

 • ציונה שמשי   ביום 23 ביולי 2011 בשעה 8:01

  …… ונכון לעכשיו כשמצרפים מספר דרישות לתיקון כולל בחיי היומיום שלנו – ראוי להוסיף דרישה מהאוצר-בנק ישראל להדפיס נייר שווה ערך לאגורה אחת [1] לחיסול סופי של מחירי ה-00.99
  זוהי נוכלות המתקיימת כאן כי “גם באמריקה זה ככה” טוענים אלפי הסוחרים המודים שהם נהנים מרווחים מצטברים בזכות אותה אגורה שאינה קיימת. נשמע קטן? זה עסק גדול.
  כבר לפני שנים שאלי ישי [כן, אותו אחד] היה שר התמ”ת הפניתי אליו את הדרישה לאסור על הצגת המחירים הנכלולית הזאת ענתה לי בשמו הממונה על המחירים שלו שהם לא יגעו בנושא כי זה “יעלה את המחירים” [המכתב שמור בארכיון הטפשות שלי]
  כוחה של אגורה אחת גדול בהרבה מכוחו של שר בממשלה.

השאר תגובה