חשיפה: הטוקבקיסטים של ביבי

לפני כשבוע כתבתי כאן, שכמקובל במקומותינו ביבי הגיע למחאת הדיור כשהוא מוכן היטב “למלחמה הקודמת”. זה ניכר היטב גם בתעמולה הנגדית שהוא מפעיל בימים האלה, במטרה להחליש את המחאה – גם במסרים, גם בשיטות וגם בערוצים.

בימים כתיקונם זה אמור היה לעבוד – פרסום של אלפי טוקבקים-מטעם, עשרות סרטוני יוטיוב וחצי תריסר מערכונים לא-מצחיקים של “אתר סאטירה ימני”. זריעת סכסוך והסתה נגד קבוצות שונות, אמורים היו להשיג את אפקט ההפרד ומשול הרצוי. לומר “הקרן החדשה”, “מדינה איסלאמיסטית” או “קומץ אנרכיסטים הזויים” אמור היה לזעזע ולהפחיד את הציבור. הוסף לכך עוד כמה תסריטי אימה, ותקבל יאוש, בלבול ושקט. כמו תמיד.

למרבה הצער, אף אחד כבר לא קונה את הבולשיט הזה (כלומר, 87% מהציבור לפחות, לפי הסקר שפורסם השבוע). ניכר שביבי מוקף ביועצים גרועים שנותנים לו עצות אחיתופל, והתוצאה היא – בין השאר – פעילות אינטרנט שקופה ומבחילה, שמחזקת את תדמית הפחדן והסכסכן של הבוס. נדמה לי שצמד התגובות הזה ממחיש יותר מהכל:

טוקבק מטעם וטוקבק אמיתי

טוקבק מטעם וטוקבק אמיתי - מי הוא מי לדעתכם?

רק כדי שנזכור עם מי ועם מה יש לנו עסק, ליקטתי אוסף של טוקבקים-מטעם והוספתי כמה ביאורים והערות. כמובן, הכל כאן דעתי האישית ואי אפשר להוכיח שום דבר. היופי הוא שלא צריך. תהנו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גלי וינשטיין   ביום 30 ביולי 2011 בשעה 13:06

  יש הרבה אנשים שמעריצים את ביבי נתניהו ואלה הם הטוקבקיסטים. יש אנשים שהם עובדים משמרות, מרוויחים 25 שקל לשעה ואין להם אפילו כסף לשכור דירה (שלא לדבר על כסף לקנות בסופר). אבל הם בכל זאת בוחרים בביבי. והסיבה שלהם היא: הביטחון הכי חשוב: ההתנחלויות מגינות עלינו מפני המחבלים והפלשתינים שרוצים לקחת לנו את האדמה. אז הם יחיו בעוני – העיקר שארץ ישראל תשאר שלמה – כי אם היא לא תהיה שלמה, אז יבוא החמאס ויוציא אותם מהבית. ואז לא יהיה להם בית. אז הם מעדיפים להרוויח 25 שקל לשעה ולהיות עניים מאשר לפחד פחד מוות מהחמאס. ועל זה בדיוק בנויה הפרופגונדה של הליכוד.
  ולכן אם באמת רוצים לעשות משהו מועיל צריך לצאת בהסברה:
  1) ההתנחלויות לא מגינות על הארץ. השלום מגן עלינו.
  2) החמאס יוציא את אותם האנשים מהבית אם לא יהיה שלום ולא בגלל ההתנחלויות
  ההסברה היא מאוד חשובה והיו כאלה שאמרו שלא ניתן להפריד את העניין החברתי מהפוליטי וזה נכון. כי ההערצה לביבי באה על חשבון הסבל החברתי. והיא נובעת מהפחד מהחמאס.

 • יובל   ביום 30 ביולי 2011 בשעה 14:25

  שוקי, עם כל הכבוד לזמן והמאמץ שהשקעת כאן, ואני מצטרף אליך בכוונתך הטובה, נראה לי שהשחתת את זמנך לריק. מן הידועות היא שטוקבקים בטמקא, גם כשהם לא מטעם ובתשלום, הם לרוב תוצר של הטרולים מהזן הנמוך ביותר באינטרנט הישראלי. למה להאכיל אותם?

 • אמיר ניסן   ביום 30 ביולי 2011 בשעה 14:36

  מאמר חשוב ומעניין

 • שוקי גלילי   ביום 30 ביולי 2011 בשעה 14:45

  בשנת 2005 פרסמתי מאמר בשם “מי עושה לך טוקבקים?”. במאמר ציטטתי בין השאר אשת יחסי ציבור וייעוץ תקשורתי שאמרה שאין פוליטיקאי שמכבד את עצמו שלא מעסיק טוקבקיסטים בתשלום. שש שנים אחרי, כמה טובקבקים שאינם מטעם אתם חושבים שנשארו? אלו לא טרולים ולא אנשי ימין קיצוני. לדעתי 95 אחוז מהטוקבקים שלא תומכים במחאה נכתבים על-ידי תריסר יחצנים ועוזריהם.

 • משה שרף   ביום 30 ביולי 2011 בשעה 15:49

  “היופי הוא שלא צריך”? תמיכה עממית למאבק יש – רק צריך להחליף את העם בשביל זה.

 • דני   ביום 30 ביולי 2011 בשעה 18:28

  לדעתי 75% מהסטטיסטיקות מומצאות. וואו, איזה כיף לזרוק נתונים חסרי ביסוס, ממש תחושה משחררת.

  שוקי, הפוסט הזה (והסרטון שהכנת) היו מוסיפים משהו לעולם אם היית מביא בדל ראיה לכך שטוקבקים נגד מחאת האוהלים ממומנים ע”י פוליטיקאי מסוים או בכלל ע”י מישהו.

  ולא, זה שאתה חושב ככה – ואפילו ממש בטוח! וגם לא מכיר אף אחד מהחברים שלך שמתנגד למחאה! – זה לא ראיה. גם ציטוט של “אשת יחסי ציבור” מראיון עלום מלפני 6 שנים הוא לא בדיוק אקדח מעשן.

  תאמין או לא, יש אנשים שחושבים אחרת ממך.

 • שוקי גלילי   ביום 1 באוגוסט 2011 בשעה 3:36

  כן, שמעתי שיש אנשים שחושבים אחרת ממני. 9 אחוזים מהישראלים לפי סקר שפורסם בשבוע שעבר.

  לא, אני לא יכול להוכיח שהטוקבקים שהבאתי מזויפים ואולי אני גם לא יכול לשכנע אותך בזה. מצד שני, גם אתה לא יכול לשכנע או להוכיח ההפך, ולכן מה שמשנה באמת הוא במה אנחנו מאמינים. אני נוטה לחשוב – ואתה מוזמן לנסות להפריך – שרוב האנשים שראו את הטוקבקים האלה חשבו כמוני.

 • דני   ביום 1 באוגוסט 2011 בשעה 8:41

  האמת היא שאתה יכול לשכנע אותי בקלות, אבל תצטרך לספק איזושהי ראיה. מה שבטוח הוא שכמו במקרים אחרים של קנקנים מעופפים, חובת ההוכחה היא עליך.

  בכל מקרה, אם מוסכם עליך שלא הבאת כל ראיה לטענה שלך, הכותרת “חשיפה” מיותרת ומטעה. מתאים יותר “האשמה: הטוקבקיסטים של ביבי”. זה משמעותי כי כבר יש מי שמצטט את ההאשמות שלך כעובדות.

 • שוקי גלילי   ביום 1 באוגוסט 2011 בשעה 12:24

  מי שיכול לספק ראיות זה ynet, לא אני. אבל כמו שאמרתי: לשמחתי, לא צריך. דבר עם אנשים ושאל אותם אם הם חושבים שהטוקבקים האלה אמיתיים או לא.

  לגבי הכותרת – עסקתי לא מעט גם בכתיבה עיתונאית וגם בכתיבה אקדמית, אבל זה לא עיתון ולא עבודה אקדמית. זה הבלוג שלי. שים לב שדף האודות אומר בין השאר
  “הבלוג הזה מאכלס בעיקר את הדברים שאני לא יכול או רוצה לפרסם במקומות אחרים, ובכל זמן נתון הוא עוסק בדברים שמעסיקים אותי – ולא מתיימר ליותר מזה. הוא לא מקודם, לא ממותג, לא מנסה למצוא חן, משנה את שמו ואת כותרת המשנה שלו מדי זמן, ובאופן כללי עושה כל דבר שמבטיח שאם אתם לא ממש נהנים פה אז לא תחזרו. אם אתם לא נהנים – אל תחזרו.”

 • יואב   ביום 1 באוגוסט 2011 בשעה 17:13

  אני עם דני. דווקא מהכיוון שלי נראה ששני הצדדים מעסיקים טוקבקיסטים בתשלום, ושהרבה, הרבה מאד מהטוקבקים נגד ה”מהפכה” הם דווקא בהחלט אמיתיים ומשקפים את דעתם של חלקים נרחבים מהציבור.

  ומצד שני, אני בבאר שבע, אז מה אני כבר מבין?

  ומצד שלישי, אם אני זוכר נכון, גם היית משוכנע שמגמה ירוקה יכנסו לכנסת בגדול, ושאין מצב שדב חנין לא לוקח את הבחירות בת”א. יכול להיות שמדובר באותו האפקט?

  פעם הייתי בשמאל, היום אני על הגדר, הרבה מזה בגלל שקשה לי, באמת קשה לי, להשתייך לקבוצה כל כך מרוכזת בעצמה וחסרת כל ביקורת עצמית. האם אתה באמת לא רואה שיש מצב שבו לא כולם תומכים במחאה הזאת? שיש אנשים שחושבים שאתם טועים בלי שישלמו להם? שהתקשורת מנפחת ומזינה את הדבר הזה הרבה מעבר לכל פרופורציה בלי שום טיפה של איזון? שיכול להיות שזה לא באמת כמו כיכר א-תחריר? שיש אנשים שחושבים שבדיון בין סתיו שפיר למירי רגב אצל דן מרגלית דווקא מירי רגב היא זאת שיצאה טוב? שאולי הדרישות מהעצרת האחרונה הן קצת נאיביות? איך אפשר, איך הפגנה של פחות מ-120 אלף איש על פני מוקדים בכל הארץ, מתוכם הרוב בת”א, עדיין להאמין לנתון המצחיק הזה של 87 אחוז תמיכה?

 • שוקי גלילי   ביום 1 באוגוסט 2011 בשעה 19:59

  אני לא יכול להתווכח עם זה שקשה לך, כפי שהגדרת, אבל “האם אני באמת לא רואה”? לא, אני לא רואה את הדברים כמוך בכלל.

  לגבי הנתון של ה-87 אחוז – סקר שפורסם בשבוע שעבר. 87 אחוז מהישראלים תומכים במחאה.

 • יהונתן   ביום 8 באוגוסט 2011 בשעה 11:01

  באמת שזה ניסיון עלוב לטעון שהתגובות שבעד הממשלה הם תגובות ממומנות. אולי תפנימו כבר שאם דעה שונה משלכם זה לא אומרת שהיא ממומנת או לא נכונה?

 • שוקי גלילי   ביום 8 באוגוסט 2011 בשעה 13:48

  אני מקווה שאתה מבין שאתה מתווכח עם אנשים שאישרו תגובות באתרים כמו ynet וכאלה.

 • שירלי   ביום 11 בספטמבר 2011 בשעה 12:55

  אויש נו , באמת , זה כל כך ברור שאלה טוקבקיסטים בתשלום,
  איזה “הוכחה” אתם צריכים יותר מאשר לקרוא אותם ?
  לא צריך להיות סתם פוץ רק בשביל להיות פוץ. “חובת ההוכחה” אלק,
  איזה הוכחה בדיוק ? הרh כבר הוכח שמשרדי היח”ץ עושים שימוש נרחב
  בטוקיסטים מזוייפים ואנחנו יודעים שביבי משתמש במשרדים האלו.
  אז מה כל כך מסתורי כאן ?

 • שחר   ביום 13 בספטמבר 2011 בשעה 8:07

  בינתיים אני רואה שהמחאה חלפה והיא כשלג דאשתקד למרות התמיכה המזויפת של 87%. מי לא בעד המחאה – רוצים דברים בחינם. למה אתה לא מתייחס לתמיכה הבלתי נתפסת של התקשורת במחאה וציד המכשפות כנגד כל מי שיצא כנגדה (שרון גל, מרגול, ענת וקסמן וכו’)? אני חייב להודות שאני שולח טוקבקים כל יום (כמו טוקבק זה) ולצערי הרב לא משלמים לי על זה. בהתחשב בעובדה שיש לימין רוב מוחלט בציבור היהודי אשר צורך את אתרי התקשורת בעברית, אני מניח שיש עוד רבבות כמוני ומכאן הטובקים. בינתיים זה די שטויות ומי שחושב שביבי צריך טוקבקים בתשלום הוא הפרנואיד…

 • שוקי גלילי   ביום 13 בספטמבר 2011 בשעה 16:09

  שחר, אני מצטער שאין לי סבלנות להסביר לך, ואקפוץ ישר לשורה התחתונה: לדעתי אתה חי בסרט. המחאה לא מזויפת, התקשורת לא תומכת ורוב הטוקבקים לא אמיתיים.

 • גדעון   ביום 21 באוקטובר 2011 בשעה 23:06

  ביבי והטוקבקיסטים

  http://www.scribd.com/doc/64478542/

  ביבי ומועצת ישע נגד העם תחקיר הטוקבקים הממומנים

  http://www.news1.co.il/Archive/001-D-177240-00.html

השאר תגובה