שוב נתניהו מסלף את מורשת ז’בוטינסקי

בסרט שבו חי ראש הממשלה שלנו, ז’בוטינסקי היה ניאו-ליברל קיצוני כמותו. במציאות, ז’בוטינסקי היה בעל השקפות כלכליות הרבה יותר שמאליות מדב חנין.

זאב ז’בוטינסקי הוא האיש שהגה את חמשת המ”מים, חמשת הצרכים שעל המדינה לספק לאדם: מזון, מעון, מרפא, מלבוש, מורה. בספרו “סיפור ימי” הוא מבהיר שלתפיסתו אספקת הצרכים הבסיסיים הללו קודמת לזכות הקניין – החשובה כשלעצמה.

ביבי ושטייניץ

נסביר זאת לאט, לטובת הנסיכים בכתה שהחסירו שיעור:
מעון = דיור חינם.
מרפא = בריאות חינם.
מורה = חינוך חינם. 
מלבוש = בגדים חינם.
מזון = קוטג’ חינם.

שימו לב שמדובר בהרבה הרבה יותר ממה שמגדירים אנשי נתניהו כ”פינוק”. לו היה קם בימינו ז’בוטינסקי חדש, בוודאי היו מגדירים אותו אנרכיסט מבילעין.

ז’בוטינסקי, אגב, התנגד בחריפות לכל סוג של אפליה והאמין שיש לשאוף להקמת חברת מופת, של ערבות הדדית ועזרה סוציאלית ברוח המקרא ושל שוויון מלא בין כל האנשים.

בקיצור: ז’בוטינסקי היה אדם טוב פי אלף מבנימין נתניהו וקבוצת האפסים שסובבת אותו. ולא שנתניהו כזה מיוחד; גם יריביו הפוליטיים, ברובם, הם פירות ביאושים – צאצאים ננסיים של אבות אידיאולוגיים אדירים שאת שמותיהם הם נושאים לשווא. מגיע לנו יותר.

קריאה מומלצת:
חמשת המ”מים, יפה נקר באתר הליכוד שלנו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Gil   ביום 1 באוגוסט 2011 בשעה 22:59

  ז’בוטינסקי אמר עוד הרבה דברים שהליכוד היום לא מקיים או מעוות. אתה הולך להתייחס גם לכך או שמא אתה מתכוון לעצור בחמשת המ”מים?

 • עידו לם   ביום 1 באוגוסט 2011 בשעה 23:02

  מה שנכון נכון איפה ז’בוטינסקי שהיה ענק רוח והננס שבחוצפה עומד לו על הכתפיים וטוען שהוא ממשיך דרכו.

 • שוקי גלילי   ביום 2 באוגוסט 2011 בשעה 11:44

  גיל – כבר התייחסתי בעבר וכמדומני שגם דובי קננגיסר. אבל כן, יכול להיות שנקדיש לזה עוד מקום.

 • עמיש   ביום 9 באוגוסט 2011 בשעה 14:56

  חמשת המ”מים אינם בחינם. ז’בוטינסקי אמר שהמדינה חייבת לספק את חמישתם במובן שהיא תדאג שכל אחד יוכל לרכוש אותם בכספיו. כלומר, שתהיה משכורת ריאלית לכל אחד ושהמחירים יהיו נמוכים ביותר (רוב השירותים ממומנים בידי המדינה מהמיסים שהיא גובה מהציבור). שום דבר לא בא בחינם.

  ז’בוטינסקי היה קפיטליסט עם לב סוציאלי (ולא להתבלבל עם סוציאליזם!). כמו שהיום כל סוציאליסט הוא סוציאל-דמוקראט, אז בהחלט אפשר לומר שז’בוטינסקי היה קפיטל-דמוקראט.

 • מנחם שלגי   ביום 24 באוגוסט 2011 בשעה 19:12

  לצערנו הרב ביבי נושא את שם ז’בוטינסקי לשוא.אילו רק היה משנה את מדיניות המיסוי לגבי העשירים ןהחברות, אילו רק היה נלחם בכסף השחור עד חרמה,או אז היה אפשר לישם את חמשת הממים בלי בעיות ובלי ועדת טרכטנברג.אבל לצחוק בחברת שטייניץ הרבה יותר קל.

 • שפתי כהן-יגאל כהן   ביום 11 בפברואר 2012 בשעה 13:20

  ובאותה המידה, כשביבי הכניס למצודת זאת את הגדל הכתום, הוא הכניס צלם להיכל, על פי תורותו של ז’בוטינסקי אסור לבית”רי לשאת שום דגל בעולם חוץ מהדגל הכחול לבן ושום סמל חוץ מסמל המדינה)(המנורה המפורסמת של בית”ר)והשייגץ הכניס את הדגל הכתום המשוקץ לקודש הקודשים.
  בברכת : חד-נס.
  וזה לא הכל, אין סעיף בתורת ז’בוטינסקי שמכופף הכפיות הלזה לא חילל אותו.
  ובדה לסהרוריו את “הקמת קיר הברזל”, אם זה לא היה עצוב כל כך הייתי בוכה מצחוק.
  ז’בו הקים את קיר הברזל ב1930 וציווה לנתץ אותו עכשיו( כשהערבים יבינו שלא ניתן לחסל אותנו) והלהטוטן מציע לביבונים שלו “להקים”, את מה שהוקם לפני מאה שנים במקוחם לנתץ.
  סוכן םמכירות מורשה למכירת רהיטים.

 • חיים כהן   ביום 2 במרץ 2012 בשעה 13:38

  בקיצור קם “דור חדש אשר לא ידע את יוסף” דור של שקרנים דור קפיטליסטי מהמדרגה הבזויה ביותר דור שחושב על עצמו. דור מגוחך שממציא עצמו כהולך בדרכו של ז’בוטינסקי.
  לא לשווא כינה זאת נשיא המדינה שמעון פרס : “כלכלה חזירית” אכן חציר ההנהגה של ימינו.

טרקבאקים

השאר תגובה