חוק הוד”לים – מה הבעיה איתו?

לא הרבה אנשים מבינים מהו חוק הווד”לים ומה הבעיה איתו, ולי בוודאי אין יומרות להיות מומחה. ובכל זאת, כמה מילות הסבר ונקודות למחשבה.

מבקרים מהצד האחד (רובם, אך לא כולם, טוקבקיסטים מטעם), כועסים על ההתנגדות של נציגות מאהלי המחאה לחוק הוד”לים המפורסם ולהקמת “צוות ההידברות” של טרכטנברג. המבקרים מהצד השני אומרים שמטרתו של ביבי היא לא לפתור את מצוקת הדיור אלא לעקר מתוכן את מחאת הדיור. אבל מה זה בעצם חוק הוד”לים?

חוק הוד”לים הוא יוזמה של ביבי נתניהו שנועדה, באופן רשמי לפחות, להקל על מצוקת הדיור בישראל. האמצעי שנבחר, הוא ליצור מסלולים עוקפים לבירוקרטיה הנדל”נית ולאשר במהירות הבזק בנייה של עשרות אלפי דירות חדשות. כדי לתמרץ קבלנים ויזמי נדל”ן לקחת חלק, יאפשרו להם לקבל את האדמות בחינם. כך, באמצעות הגדלה מהירה של ההיצע, ירדו מחירי הדירות.

זה נשמע מצוין, רק שיש כמה דברים שביבי שכח לספר לכם:

א. החוק יאפשר ליזמי נדל”ן גדולים לקבל בקלות ובמהירות אדמות למטרות בנייה למגורים – למרבה הצער, מרגע שיקבלו את האדמות אין שום דרך להבטיח שאכן יבנו, וכלל לא בטוח שיהיה להם אינטרס לבנות. כבר היום, ישנן כבר בידי יזמים אדמות המיועדות לבניית 160 אלף דירות, שעומדות שוממות, חלקן במשך שנים. נתניהו מודע לכך, והתעקשותו שלא ליצור אמצעי בקרה בתוך החוק חשודה. מעשית, הוא הולך לתת במתנה הרבה אדמה, בלי שום “יתנו יקבלו” וכו’.

ב. בישראל ישנן 140 אלף דירות ריקות ובתים נטושים. זוהי העתודה הראשונה והחשובה ביותר של דיור זמין שיש לפנות אליה בשעה הזו – אפשר, בקלות יחסית, לגרום לאכלוס של חלק מהדירות באמצעות תמריצים או מיסוי. מספיק שרבע או שליש מהדירות יאוכלסו כדי להפוך את תמונת ההיצע והביקוש. וזה יקרה מהר, כי קל יותר לשפץ מאשר לבנות.

ג. בנייה נמרצת יכולה אולי לסייע לפתור את מצוקת הדיור, אבל באותה הזדמנות להחמיר מצוקות אחרות. למשל, מצוקת גני הילדים הפרטיים, שמשותפת להורים ולגננות באזורים רבים בארץ, והגורם העיקרי לה היא בנייה נמרצת מדי, ללא תכנון, ללא הקצאת תשתיות ובניית שירותים מתאימים. חוק הוד”לים הולך לשחזר טעויות דומות שנעשו בעבר, שהיום גורמות, לדוגמא, לכך שאין די גני ילדים בלוד או שבעלות גנים פרטיים בבאר-שבע צריכות להגן על עצמן בבית משפט (ראו הלינק בתחילת הסעיף) מפני שכנים זועמים.

גני הילדים והחינוך בכלל הם רק דוגמא – מדובר גם על שירותי שיטור, כיבוי אש, בריאות, תחבורה, מקומות עבודה וכו’. הבנייה הלא מתוכננת גם מזיקה יותר לסביבה, לא כוללת שיתוף של הציבור כדי להבין את צרכיו, ויוצרת שלל בעיית ש”יבשלו” את משברי הדיור הבאים.

בקיצור: בתיקונים מתאימים חוק הוד”לים יכול היה אולי להיות חלק מפתרון רחב יותר שישפר את מצב הדיור. העובדה שנתניהו דילג על פתרונות זמינים ויעילים יותר מעידה או על חוסר תום הלב שלו או על מידת דבקות דתית ממש באידיאולוגיה הכלכלית הקיצונית שהוא מייצג. לא צריך להפוך לקומוניסטים כדי לפתור את משבר הדיור, אבל בטוח שהיצמדות לניאו-ליברליזם מסוג שכבר הולך ונעלם בארצות אחרות, לא משרתת את המצב.

חוץ מזה, שבבנק ישראל אומרים ש-2/3 מעליית מחירי הנדל”ן בשנים האחרונות הם תוצאה של שער הריבית הנמוך, וזה אומר שהצעד האפקטיבי ביותר הוא הטלת מיסוי גבוה על משקיעי חוץ בנדל”ן (מניעת “כסף חם” ופעילות ספקולנטית) יחד עם הגדלה של מיסוי ההון בכלל – אבל זה כבר נושא לפוסט אחר.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • טל   ביום 11 באוגוסט 2011 בשעה 1:24

  תחבורה ציבורית יעילה כל השבוע http://www.facebook.com/groups/127475187347484/

 • אחת   ביום 13 באוגוסט 2011 בשעה 20:53

  סליחה על הניג’וס, אבל להקל *את* מצוקת הדיור. לא *על* מצוקת הדיור. המצוקה לא צריכה שיקלו עליה, האנשים צריכים שיקלו עליהם את המצוקה. ושוב סליחה על הניג’וס 🙂
  הנה עוד על החוק

 • בוריס   ביום 14 באוגוסט 2011 בשעה 12:38

  אפשר בבקשה לקבל סימוכין למספר 160 אלף דירות, שעברו הליכי תכנון ואישור ואינן נבנות על ידי הקבלנים.

 • ראם   ביום 14 באוגוסט 2011 בשעה 19:35

  1. להכריח את הבנייה המהירה מראה על חוסר הבנה בסיסית בבעיה. אם תכריח לאחר התכנון שחייבים לבנות מיד אתה לא מתחשב בבועת הנדל”ן שכן אנשים רנו למשל דירה במיליון ונאמר שלמו כבר 600 אלף, וכאשר תכריח שיבנו מהר במכה ותציף את השוק מחירי הדירות ירדו, ואז המשכנתא שנלקחה במיליון מהבנק מצד אחד והמחיר שירד מצד שני לנאמר 700 אלף יביא למצב שאנשים לא יעדיפו לשלם את ההפרש של מאות אלפים ובכך לפוצץ את בועת הנדל”ן. כך שהקריאות שלך כמו של דב חנין על זה שאין בחוק דחיפה להוציא לפועל בנייה מהירה מראה על חוסר הבנה בסיסי ביותר, נראה לי שדב חנין לעומת זאת פשוט מעוניין לפוצץ את הבועה כדי לשבור את המערכת ולבצע את ה”תיקון עולם” המגוחך שלו.

  2.אתה מציג עמדה שתיכנון מרכזי עדיף בהרבה וכמו כן שללא תיכנון מרכזי אנחנו נהיה בצרות צרורות. מוזר שבמדינות בעלות תיכנון מרכזי נוקשה כמו סין ורוסיה אלו בעצם המדינות המזהמות, בעלות הכי הרבה חסרים שיש. כמו כן יזמים יעדיפו להשקיע לפי הביקוש, אי אפשר לבנות רק למיליונרים כי אין הספקה בלתי נגמרת של מיליונים שאפשר למכור להם, כמו כן העניין הסביבתי, אף אחד לא ירצה לגור בזוהמה, ובסופו של יום הדרך הטובה ביותר לדאוג לאיכות הסביבה היא הפרטה מלאה של הקרקע לבעלות פרטית, הפרטה חכמה, לא הפרטה רק של שטחים ענקיים שרק משפחות הון יכולות לקנות. קרקע פרטית על פי הנתונים היבשים ביותר נשמרת באלפי מונים נקייה וירוקה יותר מקרקע בבעלות ציבורית. אף אחד לא שומר על הקרקע יותר טוב מאשר מי שהקרקע שייכת לו, בגלל שזה מתורגם לרווחים כמובן, מקום ירוק יותר שווה יותר כסף.

 • שוקי גלילי   ביום 15 באוגוסט 2011 בשעה 2:32

  ראם – לא אמרתי את מה שאתה מייחס לי. ההשוואה שלך בין רוסיה לסין קצת תמוהה. בכל מקרה, המשק הסיני הוא הצלחה בכל קנה מידה כלכלי למרות הריכוזיות שלו.

 • שוקי גלילי   ביום 15 באוגוסט 2011 בשעה 2:33

  בוריס – במטותא, אתה יכול לחפש בדיוק כמוני.

 • בוריס   ביום 15 באוגוסט 2011 בשעה 2:36

  שוקי, אני חיפשתי ולא מצאתי, לפחות לא נתונים שנשענים על מסמכים. הנחתי שאם אתה מפרסם את המספרים האלה אז יש לך איזה שהם נתונים שאתה נסמך עליהם.

 • ראם   ביום 15 באוגוסט 2011 בשעה 3:30

  1. אתה כתבת “מרגע שיקבלו את האדמות אין שום דרך להבטיח שאכן יבנו,” על זה התכוונתי.

  2. סין היא משק כמו שהוא היום רק מאז שמאו מת והפסיקו עם מדיניות ההלאמות (שכללו שטחים נרחבים וחוות) המטורפת שגרמה למוות מרעב המוני, ופתחו קצת את השוק (והחזירו קרקעות וחוות לבעלות פרטית), מה שמהר מאוד הוציא את סין ממוות המוני כתוצאה מרעב. ההשוואה לרוסיה היית כי שנייהם מזוהמות ומאוד לא ירוקים על אף התכנון המרכזי. ההצלחה הכלכליתשל סין לא משתווה לזאתשל הונג קונג, זה למה הם כל כך מקנאים ורוצים את הונג קונג לעצמם.

טרקבאקים

 • מאת נבל גידל וד"ל בגן « Roee-geist ביום 12 באוגוסט 2011 בשעה 23:23

  […] האלה. ותוך התעלמות מזה שיש כבר מלאי דירות מתוכננות של כ-160,000 דירות שרק מחכות שיממשו אותן. הבעיה היא שמעבר לכך, החוק גם […]

 • […] האלה. ותוך התעלמות מזה שיש כבר מלאי דירות מתוכננות של כ-160,000 דירות שרק מחכות שיממשו אותן. הבעיה היא שמעבר לכך, החוק גם […]

השאר תגובה