בתים נטושים 101: מצב חירום חברתי

הפלישה לבית הנטוש ברחוב דב הוז בתל-אביב מוקדם יותר השבוע, העלתה למודעות את נושא המבנים הציבוריים הנטושים. החלטתי לצלם בשכונה שלי דירות ריקות ומבנים נטושים בכלל – בין השאר, משום שאין לכם או לי דרך פשוטה לזהות אלו מהם פרטיים ואלו ציבוריים. מה שקל לזהות הוא שאף אחד לא גר בהם.

כשבניינים ריקים מתחילים להופיע ברחובות העיר, זה סימן רע. זהו סימן לשקיעה מתקרבת, כי עיר בלי בני אדם היא עיר מתה. וישנם המונים כאלה בתל-אביב – בתים נטושים, זאת אומרת.

יש המונים כאלה, בפלורנטין ודרום העיר ובתל-אביב בכלל. דירות ריקות עם חלונות מוגפים במגדלי רפאים, ששייכות לתושבי חוץ; מבנים שבעליהם תיכננו אולי לשפץ, להרוס, לבנות, להרחיב או למכור את הזכויות על הקרקע וכו’ – אבל עובדתית טרם עשו זאת, לפעמים במשך שנים רבות. כל בניין והסיפור שלו. כולם ריקים. כולם מתאימים למגורים, או ניתנים להשמשה ואכלוס תוך שבועות בודדים לכל היותר. ממש כואב הלב.

אני לא אמליץ לכם לבצע Squatting (אכלוס בתים נטושים באמצעות פלישה), בין השאר משום שזה לא חוקי. מה שאני כן יכול לומר הוא שלדעתי, אם אדם אחד גווע ברעב ולאחר יש הרבה יותר ממה שהוא מסוגל לבלוע, זהו חוסר איזון שמצדיק התערבות – מידתית אך מיידית – של המדינה.

עד שזה יקרה יצאתי לסיבוב קצר, ראשון מבין רבים, של צילומים בשכונת מגוריי. אלה התוצאות (המשיכו לקרוא אחרי שתצפו):

רק למקרה שחשבתם אחרת – מדובר בחלק קטן מהבתים הנטושים והדירות הריקות בפלורנטין.

אני מתכנן להמשיך לצלם בשכונה שלי, ואולי קצת מסביב. אני גם מנצל את ההזדמנות כדי לבקש מכל מי שגר באזור ומכיר דירות שהחמצתי או אחמיץ, לצלם ולשלוח או פשוט לדווח עם כתובת בתגובות. וכמובן, אתם מוזמנים לצלם ולהעלות בעצמכם לרשת אלבומים עם תמונות של דירות נטושות מהשכונה או הישוב בהם אתם גרים.

אפשר יהיה עוד להתווכח על ההיקף, הפתרונות, הקריטריונים, וכו’. אבל בתור התחלה, נדמה לי שהגיע הזמן לעשות את הדבר הפשוט ולהראות כמה תופעת הבתים הנטושים נפוצה, כי יכול להיות שלפחות לבעיה אחת במדינה הזו יש פתרון פשוט ממה שנראה.

רגע, לפני שתלכו… נקודה למחשבה:

במצבי חירום בטחוניים, מדינת ישראל מעולם לא היססה לגייס לצרכי צה”ל כלי רכב מכל הסוגים, ציוד הנדסי, וגם מבני מגורים ובנייני משרדים. משני צדי הגבול. בדרך-כלל היא עשתה זאת לזמן מוגבל, וגם העניקה פיצוי נכבד לבעלי הרכוש המגוייס. זה חוקי לגמרי, ויש לזה שם יפה (“הרכשת שירותים” או משהו דומה). יש על זה אפילו מערכון של הגשש (“סע לשלום. המפתחות בפנים”)…

ואני שואל: האם הימים בהם אנחנו נמצאים אינם בבחינת מצב חירום חברתי? והאם החוסן והביטחון הכלכלי והחברתי, הצדק והסולידריות, אינם חלק בלתי נפרד מ”הביטחון” שלנו? אם אפשר לגייס משאיות, מנופים ורכבים מסחריים המשמשים לפרנסת בעליהם, מדוע אי אפשר לגייס דירות ובניינים שעומדים ריקים לגמרי, בשעה שלאנשים אין בית?

עוד קצת חומר קריאה:

הפלישה לבית הנטוש ברחוב דב הוז בתל-אביב ב-J14.org.il, האתר הרשמי של תנועת המחאה.
השלב הבא: פלישה לבתים נטושים? ההשתלטות כחלק ממחאת הדיור, ynet.
הפלישה הגדולה על תופעת הסקווטינג בהולד, במגזין מסע אחר.
יחידת רכב מגוייס דף באתר משרד הביטחון שמסביר על “הרכשת שירותים”.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גיל   ביום 26 באוגוסט 2011 בשעה 6:10

  כבר שנים רבות שמשרד הבטחון וצהל לא משאילים מכוניות מבעליהן, גם בזמני חירום. החוק קיים אבל הוא מת. גם כשהיה קיים, הצבא היה משאיל מכוניות ולאחר מכן מחזיר אותם לאחר תקופת זמן קצובה ולא ארוכה במיוחד ועם פיצוי מסוים בעקבות נזקים.
  האם אתה חושב שפולשים יכולים להשאיל בניין לתקופה קצרה ? כמו רכב ? האם אתה חושב שזהו פתרון נאות ? אני לא.

  הדבר שהכי מציק לי בפוסט הזה שלך הוא שהראייה שהפתרון למצוקתו של האחד נמצא בהכרח בכיסו של האחר. פתרונות דיור יכולים להמצא גם בלי לעשוק בעלי רכוש מרכושם. האם בפעם הבאה שיהיה לך אדם רעב בסמיכות אליך, האם אתה מרשה לו לחטוף לך את המזון מהצלחת ? ברור שלא.

  שבת שלום.

 • גיל   ביום 26 באוגוסט 2011 בשעה 6:32

  רציתי להוסיף משהו קטן:
  במקומות מתוקנים (אירופה) בעלי בתים מחוייבים לתחזק את הבתים כל כמה שנים על מנת שחזות העיר תשאר במצב סביר. בניינים נטושים כגון אלו שצילמת, יגרמו לבעליהם חיובים ניכרים בארנונה מוגדלת וכך נוצר אינטרס ברור של בעלי הנכסים לא להשאיר אותם לא משופצים ולא מאוכלסים. זה סוג של התערבות ממשלתית שעשוי להיות רצוי, לא הלאמה של רכוש על ידי פולשים וגם לא על ידי הממשלה.

 • שוקי גלילי   ביום 26 באוגוסט 2011 בשעה 12:13

  גיל היקר,

  אני עונה כאן, באופן מפורט יותר, גם לתגובותיך הקודמות.

  קודם כל, נתחיל מזה שלא המלצתי לעבור על החוק – לכתחילה, הפתרון הנכון הוא שהמדינה תתערב, על-פי חוק, וגם זה באופן מידתי והוגן, לזמן מוגבל ועם פיצוי הולם. לכן גם הדגמתי עם רכב מגויס. אגב, הדברים שאמרת בנושא זה לא נכונים – אני יודע זאת גם משירות החובה וגם משירות המילואים שלי. ישנו מערך עצום של גיוס, ובכל שעת חירום ב-20 השנים האחרונות גם היה גיוס נרחב. מערך הגיוס רק משתכלל ומתרחב, בכוח אדם, טכנולוגיה וכו’. ובניגוד לדירה ריקה, כאשר לוקחים לאדם את הטנדר או המשאית שלו, פוגעים בפרנסתו באופן מיידי.

  שאלת לגבי המבנה הספציפי שעמד נטוש – אני מציע לך לחפש את תוכנית “דיור לכולנו” מ-2008, ואת מה שנכתב סביבה ואת ההצעות של תנועת עיר לכולנו במועצת העיר תל אביב. אתה תגלה שכבר שנים יש מי שמנסים לקיים דיאלוג, אבל עיריית תל אביב מתחמקת ולא משתפת פעולה. כך שהפרת החוק ממש לא הייתה ברירת מחדל. במקרה הספציפי של הבניין האמור, היא הגיעה אחר 12 שנים שבהן עמד מתפורר ואוכלס בעיקר על-ידי נרקומנים וחסרי בית.

  לצערי, הפתרון למצוקתו של האחד נמצא, בהגדרה, בכיסו של האחר – זו המשמעות של “הנחת המחסור” שהיא העיקרון הראשון בכלכלה. המשאבים מוגבלים, ולכן אם אנחנו נותנים לאחד אנחנו בוודאי לוקחים מאחר. השאלה היא ממי לוקחים, כמה וכיצד – יכול להיות גם מצב של “זה נהנה וזה אינו חסר”, ולשם אני חותר. להשמיש בניינים ריקים זה לא לחטוף אוכל מצלחת של מישהו אחר. זה דומה יותר למצב שבו לאדם שתי צלחות ואתה חוטף מהצלחת שממנה איננו אוכל. האם בשם זכות הקניין ניתן לאוכל בצלחת להרקיב ולרעב לגווע ברעב?

  אני לא כופר בזכות הקניין ולא מזלזל בה, אבל גם מיסים הם פגיעה בזכות הקניין וכולנו (כמעט) שירתנו בצבא והענקנו שנים מחיינו למדינה תמורת דמי כיס. כלומר, חלק בלתי נפרד מהווי החיים במדינה בכלל ובמדינה הזו במיוחד הוא שאתה נותן ומקריב מעצמך למען הכלל, ומצד שני – פעם גם קיבלת תמורת זה רשת ביטחון סוציאלית, שהיום לא קיימת. מגילת העצמאות אומרת “מדינת ישראל תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה”. בפועל, חלק גדול מהתושבים נשכחו, ונוצרו פערים שמסכנים את קיומנו יותר מכל איום בטחוני. ה”חוזה” בינינו לבין המדינה הופר. המדינה, הרי, היא העבריינית הכי גדולה כשנוגע לדיני עבודה למשל – ממשלות ישראל לא היו חלק מהפתרון אלא חלק מהבעיה.

  ביהדות, לצד הקניין הפרטי, ישנו סעד ממוסד וגם וולונטרי והכי חשוב – ישנה שמיטת חובות אחת לשבע שנים, עיקרון שמובלעת בו ההנחה שחוב שלא משתלם בשבע שנות עבודת אדם הוא חוב משעבד שצריך להתבטל. בשנה השביעית העבד העברי משתחרר וחובותיו בטלים, כי איננו עם עבדים עוד. בישראל, אנשים יכולים לשלם משכנתא רוב חייהם כשהחוב רק תופח, ובסוף עוד להישאר ברחוב, וזה לא רק מצב לא מוסרי – זה לא יהודי. אם קמצא גר ברחוב ובר קמצא מחזיק בית ריק, האם לשכן את הראשון בביתו של האחרון (לתקופה מוגבלת וכולל פיצוי) לא מתאים בדיוק ל”זה נהנה וזה אינו חסר”?

  ואדרבא: לדעתי, אם המדינה לא תיצור מסגרת כזו של גיוס בתים באופן פורמלי, פלישות לבתים יהפכו מהר מאד לבלתי נמנעות – מאותה סיבה שהעלייה על הבסטיליה הייתה כנראה בלתי נמנעת, ללא קשר לשאלה אם הייתה חוקית או “מוצדקת” או לא.

  בקיצור: אני חושב שאתה ואני לא מאמינים בדברים כל-כך שונים וההבדל העיקרי הוא בתפיסת המציאות שלנו. אתה כנראה חושב שבמצב הקיים ועם הסדר הקיים נוכל איכשהו להתגלגל. אני חושב שאנחנו על דרך המלך לחורבן שלישי, כי יש אצלנו גם שנאת חינם וגם עבירות של ייהרג ובל יעבור מלוא החופן (למשל: סחר בנשים הוא “גילוי עריות”, ההחזרה חמה בגבול מצרים היא שפיכות דמים, והדת הכלכלית הניאו-ליברלית היא ללא ספק עבודה זרה). הפלישה לבית הנטוש בתל אביב הייתה לא אלימה, לא גרמה נזק לאיש והעלתה על סדר היום את נושא הבתים הנטושים. לכן, באופן חריג ובדיעבד מותר לנו לברך עליה.

  שבת שלום,
  שוקי

 • Corinna Hasofferett קורינה   ביום 26 באוגוסט 2011 בשעה 19:47

  עוד לפני שמגיעים לבתים פרטיים שנטושים, העיר מלאה מבני ציבור שכבר לא משמשים את הציבור והעירייה, במקום להחזירם לציבור משכירה לבעלי עסקים מבין המקורבים לצלחתה. אני כותבת על כך מאז 2004, כולל לעירייה וזו מסרבת אפילו לציית לחוקי חופש המידע. אז טוב שפלשו, אני מפצירה בכל שיראו נוכחות בכל המקומות האלה ולהציג כשקרית את טענת העירייה שאין בעיר משאבים -קרקע/בתים – לפתרון בעיית המחסור בדיור בר השגה.
  http://corinna-hasofferett.com/blog/?s=%D7%A8%D7%95%D7%9F+%D7%97%D7%95%D7%9C%D7%93%D7%90%D7%99%2C+%D7%A9%D7%90%D7%9C%D7%94+%D7%9C%D7%99+%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%9A

 • Corinna Hasofferett קורינה   ביום 26 באוגוסט 2011 בשעה 19:58

  לפני שלושה ימים כתבתי לעיתונאי הארץ שדיווח על המחאה בפרוג. עוד לא שמעתי ממנו. אז אולי אתה שוקי, תרים את הכפפה ותציג לציבור את כל הבניינים האלה בעיתון שירשה או לא ירשה פרסום שחובה להעלות מעל כל בימה?

 • יעל ר.   ביום 26 באוגוסט 2011 בשעה 23:49

  אי אפשר “לגייס” רכוש של אחרים. עם זאת, אפשר לעודד אכלוס בתים ובעיקר השכרת דירות ריקות (כיום 14.5 אחוז מהדירות בתל אביב עומדות ריקות! בעיקר כאלו השייכות לתושבי חוץ, אך גם כאלו שלבעליהם סתם אין חשק להשכירן) בדרכים שונות – וזאת צריך לעשות. מעבר לכך, עיריית תל אביב מחזיקה כמה וכמה נכסי נדל”ן במקומות אטרקטיביים העומדים שוממים שנים רבות, לעתים יותר מעשור, כמו המבנה בדב הוז וחלקו העליון של המבנה בביאליק, שמולו נערכה היום הפגנה מלבבת להעלאת מודעות לנושא.

  כן, הפיכת המבנים הללו לשמישים עולה כסף – אבל רק השבוע התבשרנו שהולכים לשפץ את מרכז הירידים בעלות עצומה (שלא לדבר על המחטף שביצע חולדאי השבוע לגבי אישור תוכניות לדרום העיר). אין נושאים יותר דחופים על הפרק?

 • להב   ביום 29 באוגוסט 2011 בשעה 7:11

  לגיל,
  מדינת ישראל איננה מקום מתוקן באירופה.
  אחד ההשגים המשמעותיים של המחאה החברתית, שהחלה כמחאת דיור ואולי אף ראוי לה שתתמקד בו בעיקר, היא העובדה שהציבור ניכס לעצמו חזרה, אפשר לומר “כבש” מחדש את המרחב הציבורי השייך לו, כך ברוטשילד וכך בכל מאהל ומאהל ברחבי הארץ. לבוא היום “ולפלוש” למבנה ציבור שעומד נטוש זמן כה רב, הינו לכל הפחות אקט מחאה לגיטימי. אין מדובר ברכוש נטוש פרטי.
  אחת הבעיות של המחאה הזו, אחד הכשלונות שלה לדעתי, הוא שמרוב ניסיון להכיל את כל המצוקות, מרוב הרצון שלא להצטייר כמחאה “מרכז תל אביבית”, נשכחה נקודת ההתחלה של המחאה הזו, שהיא ההקשר המקומי, הלוקלי.
  יכול להיות שבתור תושב תל אביב יפו, להתימר לדעת מה הפתרון למצוקות של ג’סי כהן, באר שבע או חיפה זו לא בדיוק הדרך הנכונה, וכל אחד ואחת צריך להפנות גם אנרגיית מחאה, כעס ואשמה בנושא, גם למי שעומד בראש הממסד המוניציפלי שלו.
  אני יכול לומר לך בודאות מוחלטת, שהיה ורון חולדאי, ששולט בתל אביב ללא מיצרים מעל 13 שנים רצוף (שלא כמו ממשלת ישראל הנוכחית – לא שזה תירוץ) היה מממש 4 משמונה הנקודות ב”דיור לכולנו” – המאהל ברוטשילד לא היה קם. חד וחלק.
  כמובן שכפי שהמחאה הזו החלה בתל אביב והתפשטה בכל הארץ, כך גם “דיור לכולנו” יכולה היתה להתחיל בתל אביב ולהשפיע על כל הארץ…
  והרי לך “בועה תל אביבית”, שראוי לנפץ אותה.

 • שוקי גלילי   ביום 1 בספטמבר 2011 בשעה 2:58

  יעל – לפי חוקי מדינת ישראל אפשר לגייס פה כל דבר. אם אפשר לגייס משאית, טנדר או רכב מסחרי ולהשבית את בעליהם מעבודה, מדוע לא לעשות אותו הדבר עם בתים ודירות שעומדים ריקים ואיש לא משתמש בהם?

טרקבאקים

 • מאת נטושים • מחאת הדיור ביום 29 באוגוסט 2011 בשעה 23:39

  […]  עוד על פרוייקט  בתים נטושים 101  Emailכתבות נוספות באתר:המטבח במאהל רוטשילד זקוק למתנדבים"בית העם" בפרוג מזמין את תושבי הדרום"מדינה שמזניחה את אזרחיה, האזרחים יזניחו את מנהיגיה" […]

השאר תגובה