מזומן במקום אשראי – עד שננצח

בלי ששמנו לב לכך ובלי שנדברנו בינינו, רבים מאיתנו צמצמנו בשלושת החודשים האחרונים משמעותית את הוצאותינו בכרטיסי אשראי. אני אומר: בואו נזרום עם זה – הנה עוד משהו פשוט, קל לביצוע ויעיל, שיזכיר לכל מי שצריך מיהם בעלי הבית האמיתיים.

כשראתה לראשונה את פירוט ההוצאות שלה לחודש יולי, הרימה זוגתי גבה (מעוצבת ואלגנטית) והעירה שהמחאה עושה טוב לחשבון הבנק. בהמשך, התברר שהמצב דומה גם אצלי ואצל חברים רבים שלנו – רובנו צמצמנו את ההוצאות בכרטיסי אשראי ב-20-30 אחוז לפחות.

כנראה שמדובר בתופעה רחבה מאד (רמז: אם יש לכם חבר שעובד בשביל אחת מחברות האשראי הוא יידע לספר לכם יותר). למרות זאת, תתקשו למצוא בתקשורת דיווחים על קיומה. בכלל, תגלו שנתונים על השימוש בכרטיסי אשראי מתפרסמים – אם בכלל – באיחור גדול. בתחילת השבוע הזה, למשל, דווחו ופורסמו נתונים שמתייחסים לחצי הראשון של השנה. הרבעון השלישי, מותר לנחש, ייראה אחרת.

בואו נחשוב רגע מה זה אומר.

הישראלים מוציאים קרוב ל-200 מיליארד שקלים בשנה באמצעות כרטיסי אשראי (כ-40 אחוזים מהצריכה הפרטית בישראל). כשני שלישים מהסכום הזה מורכבים מרכישות בסכומים שמתחת ל-500 שקלים, שרובן מתאימות גם לתשלום במזומן.

הפעילות הזו משיאה רווחי עתק לחברות האשראי ולבנקים, במישרין ובעקיפין. לדוגמא, כשאתם רוכשים מוצר או שירות בכרטיס אשראי במקום במזומן, עוברים 15 יום בממוצע עד שזה משפיע על יתרת העו”ש שלכם. כך שבאופן מעשי, המזומנים שבידי הבנק גדלים והוא יכול להלוות יותר ולהרוויח יותר (או סתם לצ’פר איזה טייקון). מעבר לזה, אנשים נוטים להיות פזרנים יותר כשהם משתמשים בפלסטיק במקום במזומן.

במילים אחרות: כשאתם משתמשים יותר בכסף מזומן במקום בכרטיסי אשראי, אתם דופקים גם את חברת האשראי וגם את הבנק (שבחלק מהמקרים שייכים לאותם אנשים), ואגב כך גם מצמצמים את ההוצאות שלכם. הניאו-ליברלים הרי הסבירו לנו שאנחנו חיים מעבר ליכולת שלנו – אז בואו נצמצם.

אני מוכן להתערב שאתם כבר עושים את זה. כלומר, שבלי לשים לב עברתם בשלושתם החודשים האחרונים לקנות פחות ברשתות ובאשראי ויותר במזומן ומעסקים קטנים, בשוק, וכו’. מצד שני, אני יכול להעיד על עצמי שבמקרים לא מעטים תפסתי את עצמי שולח יד אוטומטית לכרטיס למרות שהיה לי די מזומן בארנק. אבל אני שם לב ומשתפר, וגם אתם יכולים.

קריאה מומלצת:
שוק כרטיסי האשראי, דו”ח מרתק ממרכז המידע של הכנסת.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יוחאי   ביום 19 באוקטובר 2011 בשעה 17:41

  מסכים בהחלט. ובנוסף: חברת האשראי גובה עמלה מבעל העסק. אם זה עסק שאתה אוהב, פנק אותו במזומן.
  כאן בספרד, רוב האנשים מקבלים ומשתמשים בכרטיס חיוב, tarjeta de débito או debit card
  זה אומר שהחיוב יורד מיד מהחשבון. זה לא מצמצם את העמלה של בעל העסק, אבל עוזר לשלוט בהוצאות. בחודש הראשון זה נראה לנו מוזר, אבל עכשיו זה נראה לנו טבעי: כל דבר שמשלמים עבורו יורד מהחשבון. גם נושא החלוקה לתשלומים פחות נפוץ כאן.

 • נינה   ביום 19 באוקטובר 2011 בשעה 17:44

  (-:
  צודק לגמרי. וזה עובד יופי.

 • איתמר   ביום 19 באוקטובר 2011 בשעה 19:37

  הבנקים יפגעו מכך כי במקום שיהיה לנו בחשבון הבנק 15 יום יותר כס, כבר עכשיו יהיה לנו פחות? כלומר, ההצעה שלך היא לפגוע בבנקים באמצעות זה שב 15 היום הללו יהיה *לנו* פחות? אפשר גם לפגוע בתאגידים באמצעות האבדות המונית של עובדים או צרכנים, אבל איכשהו מאזן רוח/הפסד בפעולה הזו לא סביר.
  שנית, יש עלות לשימוש במזומן במקום באשראי. עולה למשוך כסף (כל אחד והסדרו הוא). לדעתי (האישית בלבד) אני דווקא מוציא יותר כשיש לי כסף בארנק. וכן, אובדן של הארנק (לא קורה לעיתים תכופות מדי, אבל קורה לפעמים) יקר יותר כשהארנק מלא במזומן.

 • יאיר דקל   ביום 19 באוקטובר 2011 בשעה 21:10

  מחאת הצדק החברתי הציפה נושאים כלכליים וצרכניים, שהציבור אינו מודע להם.
  שוקי, אתה צודק בקריאתך לצמצם את הקניות בכרטיסי אשראי.
  יתר על כן, כל הקניות במשיכת יתר – הן הוצאה כבדה והצרכנים אינם ערים למשמעותה הקשה. אני מציע להקטין מאד מאד את משיכת היתר. היא יקרה וחסרת הגיון כלכלי.
  הסברתי זאת בבלוג שלי בספטמבר 2008 והדברים לא השתנו. קשה להירפא ממחלת הקניות באשראי. כדאי ללמוד ולהבין את הנושא.
  פרטים:
  http://yairdk.wordpress.com/2008/09/10/משיכת-יתר-הלוואה-מקוללת/

 • דפנה לוי   ביום 20 באוקטובר 2011 בשעה 0:10

  סליחה שאני נטפלת להערת סוגריים שלך, אבל באותה הזדמנות בואו נספיק להזרים כספים גם לאותם שהצליחו לשכנע אותנו שגבות צריכות להיות מעוצבות, שחייבים למרוח צבע על העיניים וקרם על הצוואר ולמרוט מפה ולמשוך משם ואחר כך גם לנתח ככה וככה – שוק שמגלגל מיליארדים באמצעות מניפולציות שעיקרן לגרום לנו להרגיש לא טוב ולשווק לנו כאב.

 • רות   ביום 20 באוקטובר 2011 בשעה 13:00

  דפנה, אני אתך. באמת מיותר לגמרי וממש, ממש לא שייך לעניין וזה ממש לא היטפלות. ההערה הזו היא הרבה יותר מסתם הערת סוגריים ואל לנו הנשים להתנצל על כך שאנחנו מראות לגברים היכן הסקסיזם שלהם. אחרת איך הם ידעו?

טרקבאקים

 • […] מאת יהונתן בקטגוריות: כלכלה, פרטיות תגיות: bitcoin, הימורים, כסף וירטואלי, כרטיסי אשראי, לואיזיאנה, שוקי גלילי, תשלום אלקטרוני  0. כולנו אוהבים כסף מזומן. יש לו מספר יתרונות שאין לאמצעי תשלום אחרים: מזומן הוא כאן ועכשיו, אתה יכול להרגיש את הכסף, שהוא בעצמו לא יותר מייצוג של אמון הציבור בחתיכת נייר, מזומן הוא הדרך הפשוטה ביותר לשלם: אין סיכוי שלא יקבלו בבית עסק מסוים, אין לו סכום מינימום או מקסימום, הוא לא דורש מסובכות טכנית לקבלו כמו אמצעי תשלום אחרים, והוא לא בא עם תנאים ותאריך תוקף כמו קופונים. לכן גם, ככל הנראה, הכסף המזומן זוכה לעדנה בתקופה האחרונה ומקבל יותר שימוש…. […]

השאר תגובה