פיטורי אביב לביא: מסמר נוסף בארון של מעריב

אם אתם סביבתנים, או סתם אוהבים לקרוא כתיבה אינטליגנטית, קרוב לוודאי שלא צריך להציג לכם את כתב מעריב אביב לביא (ואם אתם לא מכירים, אתם יכולים להתחיל מכאן). מוקדם יותר השבוע אביב לביא פוטר ממעריב. אולי בגלל דעותיו ואולי (סביר יותר לדעתי) בגלל שמישהו הגיע למסקנה שאפשר להחליף אותו בסטודנט רעב ולשלם חצי.

לקריאה נוספת:
אביב לביא פוטר ממעריב, שרון שחף בעבודה שחורה.
דנקנר בוחן קיצוצים במעריב, רועי ברק בגלובס.

העורך החדש של העיתון, ניר חפץ, נתפס בעיני רבים כסוג של משת”פ. בתפקידו הקודם כראש מטה ההסברה במשרד רה”מ (וואלה. שימו לב מי כתבה את הידיעה) הוא עבד בשביל נתניהו ועכשיו הוא עובד בשביל נוחי דנקנר. עיתונאים מסוגו של אביב לביא, הם הרי לא כוס התה של אנשים כנתניהו ודנקנר, שרואים בפעילי וכתבי חברה ואיכות-סביבה נודניקים שמפריעים לעסקים. לכן, יש מי שרואים בפיטורים האלה סוג של חיסול ממוקד.

אני חושב שההסבר הבנאלי יותר הוא הנכון: נוחי דנקנר קנה את מעריב כדי לשפר באמצעותו את תדמיתו הציבורית. הוא כנראה לא מבין הרבה בעיתונות וגם לא מעניין אותו לעשות עיתונות, ומכיוון שמעריב הוא עסק די כושל ומפסיד הוא התחיל מלקצץ בכל מקום שאפשר. תוצאות הגישה הזו ניכרות כבר היטב לדעתי ברמת העיתון, כולל באיכות ההגהה שלו. מה לעשות שעיתונות טובה עולה כסף.

לדעתי, עיתונות טובה היא גם הדרך היחידה להיות כלכלי בענף הזה, ובמשך הרבה מאד שנים היא גם עבדה – בשביל מעריב, ידיעות ועיתונים נוספים בישראל. העיתונים שתמיד נכשלו כלכלית, היו דווקא העיתונים המפלגתיים, לא משום שלא תוקצבו מספיק אלא כי לא עשו עיתונות אמיתית או כי לא הצליחו לשכנע שהם אוביקטיביים.

תקראו לי נאיבי, אבל אני מאמין שגם היום אנשים רוצים לקבל דיווח חדשותי אובייקטיבי ונהנים לקרוא כתיבה טובה, ושהתכווצות הענף נובעת מכך שהמו”לים בדור הנוכחי נעשו חזירים ולא משקיעים בעיתונים שלהם מספיק. במילים אחרות: זה לא שאנשים לא מוכנים לשלם יותר כסף – זה שהם לא מוכנים לשלם על עיתונים גרועים שאינם מאמינים למה שכתוב בהם.

בסופו של דבר, אם חושבים על זה, מדובר באותה המחלה – אולי בצורה קצת אחרת. התפוררות העיתונות בישראל ובמדינות אחרות בעולם, מתרחשת באופן דומה מאד להתפוררות מדינת הרווחה ומאותן סיבות – כולנו, כמו אביב לביא, מפריעים לעסקים. מפריעים לחזירות, לתרבות החטוף ואכול, שיטת מצליח, הספינים והונאת ההמונים. בשבילם אביב לביא הוא סטטיסט. בשבילנו פיטוריו הם עוד סיבה לא לקרוא מעריב.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נינה   ביום 30 בנובמבר 2011 בשעה 13:04

  זה באמת רע. אביב לביא הוא אחד משומרי הסביבה הטובים ביותר שיש לנו.

 • יוסי לנדוי   ביום 1 בדצמבר 2011 בשעה 5:54

  ותודה לשי גולדן על הגיבוי

 • עמית   ביום 1 בדצמבר 2011 בשעה 11:55

  יכול להיות שזה רק אצלי,
  אבל נשמטה לי המילה האחרונה מכל שורה שכתבת.
  עם זאת, הבנתי את רוח הדברים ואני מסכים איתך, בצער.

 • זיו   ביום 5 בדצמבר 2011 בשעה 13:34

  המשך לחיסול הממוקד למוסדותיה האזרחיים של המדינה עבור כנופיות השילטון וההון. פלא שליברמן נוסע לפגישות עבודה עם פוטין כל שני וחמישי?

השאר תגובה