בוקר בחייו של עצמאי

אם אתם לא עצמאים או קרובים למישהו שמתפרנס מעבודה כעצמאי, יכול להיות שהפוסט הזה לא יעניין אתכם.

אבל אם אתם כן, או שסתם מעניין אתכם לדעת איך זה אצל העצמאים, אז כדאי לכם לקרוא.

8:44
סדרה של צלצולים, בנייד ואז בקווי וחוזר חלילה, מעירה אותי מהשינה (אל תקנאו בשעה, עבדתי עד מאוחר). מהצד השני מישהו שואל “האם אני מדבר עם יהושע?”. אף פעם לא סימן טוב.

שמעון ממחלקת הגבייה בביטוח לאומי. הוא טוען שאני חייב להם כ-2000 שקלים (הכניס כבר את התשלום הבא על הדרך, למה לא). אני אומר לו שאשלם מאוחר יותר חלק מהסכום באינטרנט. הוא שואל אם אני לא רוצה לשלם לו את כל הסכום בכרטיס אשראי. אני עונה לו שאני רוצה אבל לא בטוח שאני יכול.

9:02
בודק אימייל. תודה לאל, רק 3 הודעות מלקוחות בינתיים. עובר על רשימת ה-To-Do. אתמול בבוקר היו בה 16 סעיפים והיום בבוקר, חמישי, רק 18. אני אופטימי. ממרקר כמה סעיפים דחופים שאולי אצליח להגיע אליהם אחה”צ כשאחזור מרואה החשבון. הולך להכין לעצמי ספל קפה (מה חשבתי לעצמי, להתחיל את הבוקר בלי קפה).

בדרך לקומקום החשמלי אני מקבל SMS מהמוסד לביטוח לאומי שמזהיר אותי שזכויותיי עלולות להיפגע. נו שיט.

9:36
עובר שוב על החומרים לדו”ח המע”מ. בודק את חשבון העו”ש בתקווה להיות מופתע ורואה שההעברה מלקוח א’ עוד לא התבצעה. פותח אקסל, בודק את הסכומים ומגיע למסקנה שאין לי מאיפה לשלם מע”מ כי א’ ועוד שני לקוחות שהיו צריכים לשלם בתחילת החודש עוד לא שילמו.

מתקשר לרו”ח. אחרי מאמץ אני מבין מה שהוא אומר ומוציא חשבונית מס זיכוי לתשלום שהיה צריך להתקבל לפני שבועיים. מסמן לעצמי להחתים את הלקוח (להלן: ב’) על חשבונית הזיכוי ולהוציא לו חשבונית מס קבלה עם התשלום, בהנחה שיהיה תשלום.

10:44
מתקשר ללקוח א’. המזכירה שלו אומרת שהוא בפגישה ומבטיחה להתקשר אליי כשיתפנה, שזה בערך עוד רבע שעה. בינתיים, אני מתיישב לשלם לביטוח לאומי. מערכת התשלומים האינטרנטית שעלתה כמו מטוס קרב לא עובדת בכרום. גם לא בפיירפוקס. אני פותח אקספלורר ומשלם. הק’פצה שלהם הוא עם מילים בעברית. המילה שמוצגת לי היא “תקווה”.

חושב להתקשר לה’ שאמור לפגוש אותי לצהריים כשמתקשרים אליי ממספר לא מזוהה. בצד השני טלפנית שמזדהה כרינה מדואר שליחים ושואלת אם אני עדיין גר ברחוב החלוצים. אני אומר לה שכבר לא ושאם היא מתקשרת מרשות השידור אז זה בסדר כי זוגתי כבר הסדירה את עניינינו מולם. היא אומרת שהיא ממש לא מרשות השידור, אבל אז השיחה מתנתקת באורח פלא והיא לא מתקשרת שוב.

11:07
מתלבט אם להתקשר ללקוח ג’ או להשאיר את הקו פנוי למקרה שהמזכירה של א’ תתקשר. פתאום מתקשרת אליי ד’. היא דווקא נחמדה ומשלמת בזמן, ואני לא צריך לגבות ממנה. אני מתנצל מראש ואומר שאני ממתין לשיחה דחופה ואם תהיה ממתינה אעבור. ד’ מגיבה בהבנה.

11:22
מתלבט אם להכין לעצמי עוד ספל קפה כשהמזכירה של א’ מתקשרת ומעבירה אותי אליו. אני פותח בכמה עניינים שקשורים לעבודה השוטפת, הכי ענייני. אחרי זה אני אומר לו שהוא מאחר עם התשלום. הוא אומר שראה את האימייל שלי מהשבוע שעבר, והעביר לתשלום מיידי. אני מסביר לו בנימוס שאם הוא לא יכול להבטיח שה”מיידי” יתרחש לפני יום שלישי הקרוב, ה-15 לחודש אין לי ברירה אלא להוציא (גם) לו חשבונית מס זיכוי ואז חשבונית מס קבלה במועד התשלום.

11:43
מציץ במראה. אני נראה רע. עושה מקלחת חטופה ומתקשר ללקוח ג’ שעונה מייד. יש לי מזל היום. ג’ לא מצליח להבין את החישוב ואין לו מושג אילו חשבוניות שלי נמצאות אצלו, אז הוא שואל אותי כמה להעביר ואני אומר לו. אנחנו מדברים על כמה שקשה להתפרנס פה.

12:52
בדרך לרו”ח אני מתקשר לה’. הוא מתנצל ואומר שכבר אכל והוא בפגישה בלתי צפויה שמתארכת כבר מהבוקר. באמצע יש ממתינה ממספר לא מזוהה. אני מנסה לעבור אליה ולא מצליח. אולי זה באמת דואר שליחים?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ניימן   ביום 10 בינואר 2013 בשעה 23:01

  מעניין כמה זמן מתבזבז בישראל על רדיפה אחרי תשלומים…?

 • rozov   ביום 11 בינואר 2013 בשעה 4:23

  תכבה את הטלפון כשאתה הולך לישון ככה לפחות תקום אחרי שישנת כמו בן אדם

 • Freidenker   ביום 15 בינואר 2013 בשעה 18:33

  חה! אנחנו אחים לנשק, ומה שתארת מזכיר הרבה מהימים שלי. “חיים על שוטפים”, אני קורא לזה. היו פעמים (כמו החודש) שהייתי צריך לקחת הלוואה כי חלק גדול מההכנסה שלי עדיין בשוטפים והייתי נכנס לאוברדרפט בלעדיה.
  אני חייב להודות שלא הייתי מתחלף עם שכיר, אפילו שזה היה חוסך את כל הכאב ראש של הבוקקיפינג (יצא לי לשלם אלפי שקלים בשנים האחרונות בגלל שאני ממש גרוע בזה)

  (מתרגם, אגב).

טרקבאקים

השאר תגובה