השקר והפנטזיה של השוויון בנטל

כבר נדרשתי לנושא הזה בעבר והאמת המרה היא שאין חדש תחת השמש: הרעיון לגייס את החרדים לצה”ל, כביכול כדי להקל על החילונים, היה ונשאר טפשי ושקרי. זה היה נכון בעבר ונשאר נכון גם במיתוג המחודש תחת סיסמת ה”שוויון בנטל”. אדרבא – דווקא הניסוח המקולקל הזה חושף את השקר שבקונספציה.

נתחיל מהסוף: אם בעיית הבעיות היא שיש כאלו שלא תורמים מספיק, למה שלא נתחיל עם מי שיש להם הכי הרבה ותורמים הכי מעט. אם כבר שוויון בנטל, אז למה לא שוויון בנטל המס?

שאלו את עצמכם: מדוע בעצם שיעור המס שמשלמים עצמאים גבוה מזה שמשלמות חברות? מדוע תאגידים גדולים משלמים פחות מס מחברות קטנות? מדוע נטל המיסים העקיפים (כשיעור מתוך ההכנסה) על העשירון התחתון גבוה יותר מאשר זה שמושת על העשירון העליון? כיצד ייתכן ששיעורי המס שמשלם המאיון העליון הם הנמוכים ביותר בישראל?

הקלקולים האלה במערכת מיסוי שיש לה יומרות להיות פרוגרסיבית, מבזבזים הרבה יותר משאבים ומשפיעים הרבה יותר על חיינו מכמה אלפי צעירים שמדברים יותר יידיש מעברית ושולטים במסכת ביצה יותר מבלוח הכפל. והסטת תשומת הלב מהחלוקה הלא-צודקת של המשאבים לחלוקה הלא צודקת של החובות האזרחיות, היא השתקה עקיפה של הדיון החברתי אבל גם מעידה על ההתדרדרות במישור הזכויות האזרחיות – כי מה שחסר בישראל באמת, לפני שוויון החובות, הוא שוויון זכויות.

כל זה לא אומר שהמצב שבו חילונים מתגייסים לצבא וחרדים לא מתגייסים הוא מצב תקין. גם השאיפה לאפשר לחרדים שרוצים בכך להשתלב בחברה הישראלית היא ראויה, אבל גיוס נרחב של חרדים הוא לא הפתרון – זה מהלך שבעיקר יחמיר את המצב.

קודם כל – כי צה”ל לא באמת צריך אותם. אדרבא, בגלל מחזורי הגיוס ההולכים וגדלים צה”ל הולך ומקצר את משך השירות כבר שני עשורים ומעלה את “סף הגיוס” בהדרגה. כבר לא צריך להיות ערבי, חרדי או הומו כדי לא להתגייס – לעיתים קרובות בעיות בריאות או ת”ש יספיקו. יש אפילו הבנה זוחלת בצה”ל, שלא באמת צומחת תועלת מאנשים שממש לא רוצים לשרת (חוץ מזה שהחוק מדבר על “טעמי דת ומצפון”).

נכון, ישנם תפקידי לחימה בהם ישנו כיום היצע קטן של אנשים מתאימים לבחור מהם. האם יימצא להם פתרון במגזר החרדי? ובכן, תרשו לי לנחש גם שחיילים חרדים לא יטוסו ב-F-16 ולא ישרתו בסיירת מטכ”ל. הם גם לא יביאו איתם הרבה מוטיבציה והם גם יעלו לצה”ל הרבה יותר מחיילים אחרים.

פרקטית, מעולם לא היינו רחוקים יותר ממימוש העיקרון של גיוס חובה לכולם, והניסיון לשמר מראית עין אחרת כדי להזין את פנטזיית האחדות שוחק את הרמה המקצועית של צה”ל. בצה”ל זקוקים לפחות חיילים שישרתו יותר זמן – לא להפך. זו מערכת שמשוועת בעיקר לאנשים עם יכולות גבוהות ומוטיבציה, ואם אפשר שלא יהיה צריך לפתות אותם בתנאי פרישה שיעלו למדינה מאות מיליארדים.

בקיצור: אם נרצה בכך או לא, צה”ל יהפוך מתישהו מצבא עממי שמבוסס על שירות חובה לצבא מקצועי שמבוסס על תגמול הוגן (כמובן, זה יצטרך להיות צבא שלא מבזבז משאבים על דברים שלא באמת קשורים להגנת המדינה). גיוס של חלק מהחרדים לשרת לצד חלק מהחילונים, כששיעור גדל והולך מהצעירים בישראל כבר לא משרתים, הוא רק הוכחה לזה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

השאר תגובה