כשבזק זה כל מה שנשאר

אלו מכם שעוקבים אחרי מה שאני כותב כאן, בוודאי יסכימו עם ארז מר”ג מתגובה 40 לטור הזה שפורסם ב-ynet: אין ספק – אני פרו ממסדי.

באופן ספציפי, אני כל-כך פרו בזק, שאת ההיכרות הראשונה שלי עם משרד הדובר שלהם עשיתי כשהתקשרו לצעוק עליי על משהו שכתבתי (יחד עם רועי שלומי, חשוב להזכיר). מהסיפור ההוא, אגב, יצאה בסופו של דבר תביעה ייצוגית שעלתה לבזק הרבה כסף.

ברמה האישית, אני סולד מבזק במיוחד מכיוון שאני גם לקוח של החברה. בינתיים. ומבין כל החברות שאני לקוח שלהן, קשה לי לחשוב על חברה שרבתי איתה יותר מאשר עם בזק, כולל שיחות טלפון בצעקות, התכתבויות עצבניות וכו’. כך שאפשר לסכם ולומר שאני מעריץ קטן מאד של החברה.

ובכל זאת, הטור ההוא ב-ynet כמעט מפרגן, וזה בגלל שבזק מעורבת בפרוייקט שלשם שינוי באמת תורם משהו למישהו. אגב מעשה, היא גם חושפת את ערוותה של מערכת החינוך הישראלית הכושלת, ומוכיחה לטעמי שהבעיה היא לא הכסף שמוקצב אלא השימושים שנעשים בו.

בסך-הכל, פרוייקטים של חברות מסחריות שמוגדרים כ”תרומה לקהילה” נעשים תמיד מתוך אינטרס עסקי. קונגלומרטים כמו בזק הם לא ארגונים וולונטריים, ולא פועלים למטרות צדקה, לכן השאלה היא לא האם הם מרוויחים מפעילויות כאלה אלא איך הם מרוויחים.

האירוניה היא שלפני חודשיים, כתבתי טור אחר, שבו השמצתי את האינטרסים שמאחורי פרוייקט הנייד ב-100 דולר. במקרה ההוא, הצגתי לכאורה דעה הפוכה כשתקפתי את המתחסדים שכביכול פועלים לסגירת הפער הדיגיטלי, אבל בעצם מכינים לעצמם חוזים שמנים עם משרדי ממשלה במדינות עולם שלישי. כמובן שגם על הטור ההוא תקפו אותי מכל עבר.

מה באמת ההבדל העקרוני בין שני הפרוייקטים? האם בזק טובה יותר מ-Google, News Corp או, להבדיל, AMD? אני לא חושב.

ההבדל הוא לא בסוג הגורמים המעורבים, או בדימוי הציבורי שלהם, אלא בעובדה הפשוטה: החברות שמעורבות בפרוייקט OLPC עושות ממנו רווחים ישירים. פרוייקט “חשיפה לתקשורת מודרנית” של בזק, נעשה בהתנדבות, מתוך מחשבה על הרווחים העקיפים.

אז נכון שגם פרוייקטים של “תרומה לקהילה” מקדמים אינטרסים עסקיים בעזרת הציבור, אבל הם לפחות לא עולים לו כסף. צריך להיות ציני מאד כדי לקבל כסף ולטעון שבעצם תרמת. יותר ציני מאשר להתנדב כי זה משתלם לך. אז בזק היא לא בדיוק חסידת אומות העולם, אבל במקרה הזה יצא שהיא בצד שלנו. חוץ מזה, שעם הסיאוב השלטוני של ישראל, יש מקרים בהם בזק זה כל מה שנשאר.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • JaneLame   ביום 15 בפברואר 2006 בשעה 16:51

    ע”ע המאמר של הקולגה שלך, גדעון עשת, בממון של אתמול על תרמית “הבלופופול”.

  • נמרוד   ביום 16 בפברואר 2006 בשעה 1:02

    לכתבת הבלופופול של עשת, מישהו יכול לפרסם כזו

השאר תגובה