על הירוקים ו”הירוקים”

ביום שישי התקיימו הבחירות הפנימיות בתנועה הירוקה. למגינת לבי, חברי גילי סופר נבחר למקום ה-28 בלבד, וזה חבל כי הוא יכול היה להיות חבר-כנסת מצויין. מצד שני, לתנועה הירוקה עדיין יש רשימה מצויינת, שכוללת פעילים סביבתיים רציניים ואנשי אקדמיה שמובילים את התחום בארץ, ובניגוד לרוב התחזיות אני צופה להם הצלחה. אולי אפילו הצלחה גדולה.

אבל כדי שההצלחה תהיה אכן גדולה כדאי קודם כל להיפטר מרשימה אחרת, “הירוקים” שאת העומד בראשה, פאר ויסנר, הספקנו להכיר היטב בבחירות המוניציפליות. אם אינכם מבינים מדוע הירוקים של התנועה הירוקה עדיפים על “הירוקים”, אתם מוזמנים לקרוא כמה כתבות שפורסמו בנושא (ויש עוד הרבה מאיפה שהן הגיעו):

מיהו באמת פאר ויסנר (הארץ)
האמת המטרידה על הירוקים (וואלה)
פאר ויסנר והריסת אוסישקין (NRG)

[ ואגב דברים ירוקים – קראתם כבר אצל גילי על הוקטריקס? האופנוע החשמלי הזה אמנם יקר בטירוף, אבל מגניב לאללה ]

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נגה   ביום 14 בדצמבר 2008 בשעה 14:10

  לי תהיה בעייה לבחור בהם בגלל העמימות בנושא המדיני.
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/824/825.html

 • אלון   ביום 14 בדצמבר 2008 בשעה 19:55

  אני נכחתי בכנס ההשקה בו נאמר לכאורה המשפט עליו אתה מדבר. אף אחד לא פוסל חבירה לאף גורם. במו אוזניי שמעתי את ערן אומר כי הסיכויים שביבי ישתנה שואפים לאפס ולכן הוא לא מאמין כי הם ישבו יחדיו בקואליציה – בהנחה כמובן שהליכוד לוקח.
  ישנם גורמים ימניים וגורמים שמאלניים (מדינית) בתנועה. הכל תלוי בפעילים שלה ובפורומים שיוקמו במהלך התקופה הקרובה של לפני הבחירות ושלאחריה.

 • עמנואל   ביום 15 בדצמבר 2008 בשעה 2:28

  השם הנכון של המפלגה של ויסנר זה מפלגת הגרין-ווש.

  מצד שני, אני חושש שבמצב הזה לתנועה הירוקה האמיתית אין סיכוי בריצה לבד. מספר האנשים שבאמת חשוב להם הנושא הירוק הוא מצומצם, ויש להם גם עוד אופציות, כמו חד”ש עם דב חנין וכנראה שגם מרצ (אם התוצאות שיתפרסמו בקרוב ייתאמו את מה שאני צופה).

  לכן טוב יעשו אם הם יחברו למרצ או לחד”ש (למרו תשהאפשרות השניה לא נראית לי סבירה).

 • שוקי   ביום 15 בדצמבר 2008 בשעה 2:56

  אני חושב שהסיכוי שהתנועה הירוקה תחבור למפלגה אחרת הוא קלוש עד בלתי קיים. לחבור למרצ, באופן ספציפי, נראה לי בשלב הזה כטעות גדולה מבחינתם. בסקרים האחרונים מרצ איבדה את המנדטים ה”חדשים” שלה ותנועת השמאל החדשה נראית כמו משהו שלא מתרומם. אני חושש שהדבר היחיד שיצא ממנה זה שאילן גלאון שוב יישאר בחוץ.

 • עמנואל   ביום 15 בדצמבר 2008 בשעה 12:20

  מה שבטוח עכשיו זה שהפעם אילן גילאון לא יישאר בחוץ.

  וכשמוסי הגיע למקום שלישי (מקום 4 ברשימה) ואם באמת ניצן הורוביץ יהיה ברשימה, אין שום סיבה שמישהו שמאמין בכל מה שאנשי התנועה הירוקה מאמינים בו בלהט, לא יצביעו למרצ. וכמובן שהאנשים שנבחרו בתנועה הירוקה ישתלבו מצויין יחד עם שני אלה ברשימת מרצ/התנועה החדשה.

  זה צריך לקרות, ואין שום סיבה הגיונית שזה לא ייקרה. אין שום סיבה לגרום למצביעים התלבטות בין שתי אופציות כאלה: אחת מפלגה שמתעסקת באופן טהור בנושאים הסביבתיים, והשניה מפלגה כללית, שמתעסקת בעוד נושאים, אבל בתוכה אנשים עם רקורד בנושאי הסביבה שלמעה היו יכולים להיות גם במפלגה הראשונה.

 • גילי   ביום 7 בינואר 2009 בשעה 11:29

  יש כמה וכמה סיבות והראשית שהבן היא שמרצ בוחרת כל השנים להתעסק בדברים אחרים. בסופו של דבר ההיסטוריה הפוליטית מוכיחה שמפלגה שהיא ‘גם סביבתית’ או ‘גם חברתית’ לא מספקת את הסחורה. מרצ הייתה ונשארה מפלגה שמה שמעניין אותה בראש ובראשונה זה “הכיבוש”

 • ריקי כהן   ביום 14 בדצמבר 2008 בשעה 13:31

  איך הם יקראו על הפתק בבחירות?
  סוף סוף אופציה.

 • איריס   ביום 14 בדצמבר 2008 בשעה 13:33

  ובאמת השימוש בירוק הזה מבלבל מאד.

  כאשר קראתי באיזה מקום שדן להט נכנס למועצה כפעיל “ירוק” שאלתי את עצמי מה קורה עם העיתונות, האם זה כמו עם הגמלאים, לוקחים מותג ומטעים את הנוער ? כניראה שכן.

  הירוקים האמיתיים, שאתה מציג פה, נשמע נחמד אבל לא יותר מזה. שיצליחו

 • איריס   ביום 14 בדצמבר 2008 בשעה 13:38

  בין חד”ש לירוקים ברור שחד”ש עדיף, באים עם משנה סדורה ושלמה בנושא חברתי כלכלי מדיני.
  לא ברור מי אלה הירוקים, למשל אלון טל, האלברט שווייצר המקומי של אקולוגיה, מיהו בעצם ?

  לא מקבלים תשובות ברורות, ונקווה שזה לא טרנד שייקח את הכוונות הטובות של הצעירים ומי יודע מה יעשה איתם

 • חץ בן חמו   ביום 14 בדצמבר 2008 בשעה 15:32

  שתנועה חדשה כמו התנועה המדוברת מוכנה לפסול *מראש* כל אחד בעל אג’נדה ימנית, תנועה כזו אין לה סיכויים לתתקיים הרבה, שלא לדבר על הסיכוי לקבל הרבה מנדטים. אני לא מצליח להבין מדוע לפסול אוטומטית כל דבר שקשור לימין, זה נשמע יותר כמו שנאה מאשר משהו רציונאלי שאפשר להתווכח לגביו.

  אני גם מתקשה לראות מהשמאל אנשים שיצטרפו לתנועה הנ”ל, אלא אם אותו בוחר לוקח בעדיפות הראשונה את כל עניין איכות הסביבה וכו’. אלו שלא, סביר להניח שיצביעו לעבודה או מרצ או מפלגות שמאל אחרות.

  עצוב שהם מתחילים וכבר יורים לעצמם ברגל.

 • איתי   ביום 14 בדצמבר 2008 בשעה 16:44

  ביחד עם דב חנין – אחד משני חברי הכנסת הסביבתיים המשפיעים ביותר.

  מלכיאור נבעט עי אהוד ברק כדי לקדם את שלום שמחון ואורית נוקד לאור הסקרים הלא מחמיאים

  כרגע גם התנועה הירוקה וגם מימד לא עוברים את אחוז החסימה

 • האזרח דרור   ביום 15 בדצמבר 2008 בשעה 9:17

  לחץ בן חמו

  זה לא סתם פסילה אלא ראיית ארוכת טווח לאן אנחנו צריכים ללכת. המדינוית הנאו ליברלית נאו שמרנית של ביבי היא כמעט 180 מעלות למדיניות שהתנועה הירוקה רוצה לקדם

  דוגמה אחת – ביבי רוצה להפריט את מנהל מקרקעי ישראל – התוצאה הסבירה של מהלך כזה הוא השתלטות של מספר בעלי הון על שטחי אדמה גדולים וכן פרבור- כי זה מייצר רווח פרטי מהיר ונוח
  אבל פרבור יוצר בעיות חברה וסביבה גדולות מאוד

  התנועה הירוקה לא באה רק כדי לפתור בעיות קצה של סביבה כמו זיהום אוויר – יש גבול כמה אפשר לעשות את זה כשלא נוגעים בבעיות מהותיות יותר כמו הזנחת התחבורה הציבורית ותכנון עירוני לקוי

  באותו אופן גם בתחומים אחרים כמו חינוך, בריאות, תרבות, שלום, אנרגיה, או פערים – הראיה של ביבי והראיה של התנועה הירוקה שונים

  מה שהוא רואה לדוגמה כצמיחה כלכלית – המטרה האולטימיבית שלו ושל משרד האוצר – התנועה הירוקה רואה כדבר בעייתי שנושא בחובו קללה וברכה יחד – לדוגמה כאשר המים מזדהמים ואנשים קונים מים מינרלים – יש יותר פעילות במשק הכספי ולכן כלכלנים אומרים שיש יותר צמיחה- מה שקרה בפועל זה הרס של מערכות ששירתו אותנו קודם ונתנו לנו שירותי חינם

  מפלגה ירוקה
  http://ecowiki.org.il/index.php?title=%D7%9E%D7%A4%D7%9C%D7%92%D7%94_%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%94

  במובן העמוק של המילה היא מפלגה שחורתת על דגלה לא רק סביבתנות
  אלא גם
  צדק חברתי, שאיפה לשלום ודמוקרטיה שורשית

  אלה דברים שאנשים רבים בעולם מסכימים שהם ערכים משלימים זה לזה – לא במקרה יש מספר זעום של מפלגות סביבתיות בעלות מצע ימני כלכלי או מדיני

  איריס – לא הבנתי למה זה נשמע נחמד – זה בדיוק מה שאמרו על עיר לכולנו ועל דב חנין – הם נחמדים אבל… השלימי את החסר

  רוב הבעיות במדינה נובעות מתהליכים ארוכי טווח שהעיתנות בדרך כלל לא עוסקת בהן והפוליטיקאים אל עוסקים בהם גם- את זה אפשר לשנות

השאר תגובה