האם שרה נתניהו הפכה שעיר לעזאזל של בעלה?

האם זה רק מקרה ששרה נתניהו שנואה בהרבה מבעלה? האם ייתכן ששרה, כמו רבים מאלו שמקיפים אותו, בעצם משמשת את ראש הממשלה בנימין נתניהו כשעיר לעזאזל שחוטף את האש על התנהלותו הבעייתית? זו לא יהיה המקרה הראשון.

1
סיפור אמיתי:
לפני שנים לא מעטות עבדתי בחברה שנוהלה על-ידי זוג, בעל ואשה (לצורך הסיפור נקרא להם בני ושרה’לה). הם היו זוג מוזר ביותר – קצרה היריעה מכדי להסביר ולפרט – אבל מעל לכל היו בוסים גרועים.

אפשר לומר שבמקום העבודה הזה נעשיתי לראשונה מודע מאד לנושא זכויות עובדים, וזה בעיקר משום שהיה מדובר במעסיקים נצלניים מהסוג שרק מחפש כל היום כיצד הוא יכול לקבל יותר ולשלם פחות.

מלבד רמיסה זוחלת של הזכויות החוקיות של עובדיהם, ב”שיטת מצליח”, הצליחו שרה’לה ובני לנצל אותם למרר את חייהם במגוון דרכים יצירתיות נוספות. החל מ”טעויות” בתלוש המשכורת, דרך דחייה אינסופית של פגישות בנושא תוספות שכר, התערבות מציקה בעבודה היומיומית, פגיעה בסמכות ובעצמאות של בעלי תפקידים, ואלף שיטות מניפולטיביות, נוטפות חביבות מעושה (כי “כולנו משפחה”), לעודד את העובדים להשתמש במשאבים שלהם ולהוציא את כספם או לבצע עבודה עליה לא משלמים להם. בקיצור: חרא של אנשים.

2
במשך חודשים רבים אחרי שהתחלתי לעבוד שם, תהיתי על קנקנם. גם שאלתי עובדים ותיקים ממני לדעתם, ומהפחד בעיני חלקם הסקתי שכנראה יש ממי לפחד. מה שהפתיע אותי הוא שאלו שהעזו לדבר, הביעו בעיקר תעוב כלפי שרה’לה המרושעת. היו אפילו כאלו שאמרו משפטים כגון “מסכן בני, איזו אשה יש לו”.

צברתי, לצערי, לא מעט שעות עם הזוג הזה עד שהצלחתי לברוח על נפשי. ככל שיכולתי לקבוע, בני היה הקר והמחושב שבין השניים. הוא היה אדם חריף מאד, משעשע וכריזמתי, מהיר במחשבה ובדיבור וידע להתחבב על אנשים. רק לעיתים נדירות, לרגע קצר, נעלם החיוך ובמקומו נדמה היה לי שראיתי הבעה מקפיאת דם. שרה’לה הייתה הרבה פחות מתוחכמת ממנו, אובססיבית, חסרת טאקט, מגושמת ושקופה בשקרים ובמיפולציות שלה.

יכולתי להבין מדוע אנשים חשבו שהיא שולטת בו, אבל ראיתי מקרים בהם הוא התייחס אליה בזלזול או השתיק אותה בגסות. אני לא פסיכיאטר, אבל לתחושתי שרה’לה סבלה מכמה נוירוזות ולא הייתה ביסודה אדם מרושע כפי שציירו אותה, אלא אדם בודד ומנותק ופאתטי למדי. בני,לעומת זאת, היה פשוט סוציופת. וזה לא היה מקרה שהוא היה אהוד באופן יחסי והיא הייתה “השטן” – זו הדרך בה הוא רצה שזה ייראה.

3
כאמור – סיפור אמיתי לגמרי. השמטתי כמה פרטים מזהים, אבל מעבר לזה אני חושב שדייקתי מאד בתיאור העלילה והדמויות. וכשאני נזכר בסיפור הזה ובאנשים הללו, קשה לי שלא לחשוב על הדמיון לשרה ובנימין נתניהו.

האם ייתכן שהסיבה ששרה נתניהו קיבלה במשך השנים חשיפה תקשורתית רבה כל-כך, היא דווקא מפני שהיא כל-כך גרועה בזה? האם ייתכן שראש ממשלת ישראל לא נשלט על-ידי אשה מטורפת, כפי שרבים חושבים אלא להפך – שביבי מנצל גם את אשתו (כמו את כל הסובבים אותו) כמגן אנושי מפני טינופת שעלולה להידבק אליו?

את תרגיל החוקר-טוב-חוקר-רע הרי ראינו גם עם לפיד ועם שטייניץ לפניו, ועם הח”כים מהליכוד שבתיאום מפתיע ולכאורה מיוזמתם השמיצו את מחאת 2011 וניסו להסית את הציבור נגדה. בן בריתו הקרוב ביותר של נתניהו בממשלה הקודמת, אהוד ברק, כבר לא שר ואפילו לא חבר כנסת.

רוב אנשי לשכתו של נתניהו בעבר, ובמיוחד אלו שהיו הכי קרובים ונאמנים לו, נפלו על חרבם בשבילו, סולקו בבושת פנים, עזבו בטריקת דלת. אחד הואשם שפגע בביטחון המדינה, אחר שהטריד מינית, שלושה אחרים נזרקו בגלל “פאק באמינות” כי דיווחו על ההטרדה. וחלק מהמקרים האלה ורבים אחרים, ביבי יצא פחות או יותר ללא פגע ואילו שמה של שרה הוזכר בתור מי שהפריעה, הזיקה, התנכלה וסכסכה.

האם יהיה מוגזם לשער שגם שרה, כמו כל האנשים האחרים שנפגעו מקרבתם לביבי, היא שעיר לעזאזל שמנוצל בציניות מוחלטת כדי לגרום לבעלה להיראות טוב יותר?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • rozov   ביום 14 במאי 2013 בשעה 18:04

  לפעמים לדג מסריח יש שני ראשים.

 • טליה   ביום 14 במאי 2013 בשעה 22:12

  כתבה מעניינת.הכל יתכן,אולי לא נדע לעולם,אך הזוג הזה חולני,מבחיל וצריך להיות מוקע מכל תפקיד ציבורי. ככל שנמהר כן ייטב.

 • מעין   ביום 15 במאי 2013 בשעה 0:14

  פוסט מאוד במקום. עם כל הכבוד לסיפורי העוזרת, נתניהו הוא איש הציבור והוא שצריך לשאת בראש וברשונה באחריות למעשיו ולהשפעתם על החיים של כולנו. שרה נתניהו היא פסיכולוגית, וגם אשת ראש הממשלה. ההתמקדות בה ובהשמצות עליה חסרות כל פרופורציה לחוסר תפקידה הציבורי. בהחלט נראה לי שהיא מושכת חלק נכבד מהאש שהייתה מופנית לבעלה

 • שם   ביום 15 במאי 2013 בשעה 12:44

  רלוונטי:

  השב”כ מודיע לגברת נתניהו ב-2 בלילה שאם לא תתן לבעלה להיכנס הדלת תיפרץ
  http://posham.co.il/2013/05/1986/

  עוד ב-93 הם (היא?) היו כאלה…
  http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1168793

השאר תגובה